Czy wiesz, że według danych Komendy Głównej Policji w 2024 roku przyjęto 2054 zgłoszenia* o próbach samobójczych wśród dzieci i młodzieży? To oznacza, że nadal mamy problem w obszarze zapobiegania zachowaniom samobójczym. Dlatego każdy dorosły, a zwłaszcza rodzic lub opiekun, powinien mieć świadomość tego, co skłania dzieci i nastolatków do takich kroków.
Próby samobójcze wśród młodych ludzi – duży, ale niedostrzegany problem
W ostatnim czasie zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży uległo pogorszeniu. Wśród przyczyn podawanych przez ekspertów badających tę tendencję, są izolacja ciągnąca się od czasów pandemii, przemoc rówieśnicza (nie tylko fizyczna, ale i psychiczna) oraz zaniedbanie. Ten ostatni aspekt dotyczy zwłaszcza środowiska rodzinnego. Zubożenie relacji między młodymi ludźmi a rodzicami i opiekunami oraz nadmierne korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych, nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu.
Obecnie samobójstwa wśród młodych ludzi stanowią ogólnoświatowy problem zdrowia publicznego. Trzeba pamiętać, że oprócz zmian rozwojowych i konfliktów, które zazwyczaj pojawiają się na tym etapie życia, młodzi ludzie muszą stawiać czoła wyzwaniom stawianym im przez współczesny świat. Dzieci i nastolatkowie coraz częściej unikają nawiązywania relacji i bliższych związków z innymi ludźmi, bo nie wiedzą, jak radzić sobie z konfliktami. Są tak przyzwyczajeni do życia w wirtualnym świecie gier i fikcji (gdzie gdy pojawi się jakiś problem, po prostu go usuwają), że zapomnieli, jak znaleźć rozwiązanie i w efekcie izolują się od realnego świata.
Czynniki te mogą prowadzić do wystąpienia myśli samobójczych wśród dzieci i młodzieży, co jest zauważalne we wzroście liczby przyjęć do szpitala z powodu samookaleczeń i prób samobójczych.
Przyczyny prób samobójczych dzieci i młodzieży – poznaj czynniki ryzyka
Jeśli martwisz się ryzykiem popełnienia samobójstwa przez Twoje dziecko, nie jesteś sam. Wielu rodziców i opiekunów ma podobny problem. Tymczasem troskliwe i świadome wsparcie rodziny może pomóc małoletniemu poradzić sobie w sytuacji, gdy życie wyda mu się przytłaczające.
Będziesz lepiej przygotowany do pomocy swojemu dziecku, jeśli dowiesz się więcej na temat tego, dlaczego w ogóle młodzi ludzie podejmują próby samobójcze. Oto najczęstsze przyczyny.
- Problemy rodzinne – uczucie emocjonalnego odtrącenia ze strony rodziców, rozłąka z bliskimi z powodu czyjejś śmierci, dłuższego wyjazdu lub rozwodu, konflikty między ojcem i matką lub kłótnie z rodzicami, lub z rodzeństwem.
- Dyskryminacja i uprzedzenia ze strony rówieśników – zwłaszcza gdy ktoś pochodzi z rodziny dysfunkcyjnej, musi mierzyć się z alkoholizmem rodziców, biedą, przewlekłą chorobą itp.
- Presja społeczna związana z orientacją seksualną lub tożsamością płciową – młodzi ludzie identyfikujący się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe itp. często nie radzą sobie z wykluczeniem wśród rodziny i swoich heteroseksualnych rówieśników.
- Depresja – choruje na nią coraz więcej dzieci i młodzieży. Należy zwracać uwagę na takie objawy jak smutek, drażliwość, niskie poczucie wartości i tendencję do odczuwania przytłoczenia przez większość lub cały czas. Jednak niektóre dzieci dobrze ukrywają swoje uczucia lub nie wiedzą, jak się nimi dzielić.
- Internetowy hejt i cyberprzemoc – to zmory współczesnych czasów. Dzieci, które są ofiarami dręczenia w sieci oraz te, które dręczą innych, a później muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów, są bardziej narażone na myśli i czyny samobójcze.
Kolejnymi powszechnymi zagrożeniami wśród młodych ludzi są izolacja, dostęp do alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz zaburzenia odżywiania. Niestety temat samobójstw w wielu domach wciąż jest uważany za tabu. Jednak ważne jest, aby w trudnych chwilach młodzi ludzie mogli zwrócić się o pomoc do rodziny, przyjaciół, lekarza, nauczyciela lub innej osoby, która im pomoże.
Nie bój się przeprowadzić z dzieckiem szczerej rozmowy na temat zdrowia psychicznego. Poruszaj temat zagrożenia samobójstwem spokojnie i bez osądzania, aby pomóc mu poczuć się bezpiecznie i otworzyć drogę do dzielenia się swoimi myślami i uczuciami.
*Źródło danych: https://www.youtube.com/watch?v=IY_Yyp3jI1s
Ubezpieczenie NNW dla Twojego dziecka: LINK
Dowiedz się więcej:
Nieposłuszny maluch: co kryje się za buntem kilkulatka?
Jak rozpoznać początki anoreksji u dzieci?
Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? 10 praktycznych wskazówek
Jak komunikować się z dziećmi bez przemocy?