autor:
,
udostępnij:

Czasami masz dość i wybuchasz? Brakuje Ci cierpliwości do dzieci? Cóż, wychowywanie potomstwa może być wspaniałym doświadczeniem, ale wiąże się również z szeregiem obowiązków i wyzwań. Rodzice są często wyczerpani fizycznie i psychicznie, co skutkuje brakiem cierpliwości. Mimo to jej obecność jest niezbędna do wychowania szczęśliwych dzieci z bezpiecznym stylem przywiązania. Zobacz, co robić, by mieć jej tak szybko nie tracić.

Cierpliwość w kontaktach z dziećmi – jakie jest jej znaczenie?

Rodzice lub opiekunowie są zawsze pierwszymi wzorami do naśladowania dla swoich dzieci. To właśnie od nich młodzi ludzie uczą się, jak rozwijać empatię i jak radzić sobie z napięciami. Dzieci komunikują się w taki sam sposób, jak ich rodzice, dlatego dobre zarządzanie emocjami w trudnych sytuacjach daje im dobry przykład do naśladowania.

Ważne jest pokazanie, że pomimo irytacji, zmęczenia, złości lub nieprzyjemnych emocji, jakie odczuwasz w danym momencie, zachowujesz spokój, słuchasz uważnie i masz empatyczny stosunek. Taka postawa wobec dziecka sprawi, że będzie bardziej skłonne do dzielenia się z Tobą różnymi rzeczami.

Pamiętaj, że tak maluch, jak i starsze pociechy stale obserwują Twoje zachowanie, mowę ciała i emocjonalny ton Twojego głosu. Im więcej w tym wszystkim cierpliwości, tym lepiej dla wszystkich. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, bo te, które mają kochających i wspierających rodziców, są lepiej przygotowane do stawiania czoła wyzwaniom życiowym w dorosłym życiu. Lepiej też radzą sobie z emocjami i potrafią adekwatnie do sytuacji zarządzać swoimi reakcjami.

Tracę cierpliwość do dziecka – co robić?

Nawet najspokojniejszy i najbardziej cierpliwy rodzic może popełnić błędy i od czasu do czasu stracić cierpliwość. W takich chwilach zamiast karać siebie postaraj się pozbyć poczucia winy i lepiej przeanalizuj, dlaczego zdarzyło Ci się tak zareagować. Potraktuj te momenty jako okazję do wyciągnięcia wniosków i nauki, żeby dokonać zmian na przyszłość.

6 wskazówek, jak zachować cierpliwość wobec dzieci

Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci zachować większą cierpliwość względem dziecka.

1. Ochłoń i odetchnij, a potem kontynuuj rozmowę.

Kiedy czujesz, że sytuacja Cię przerasta, odczekaj kilka minut, uspokój się i dopiero później reaguj. Podejmowanie działań, gdy jesteśmy w złym nastroju, nigdy nie jest najlepszą opcją. Rozumienie i przetwarzanie emocji w nerwach sprawia, że mówimy i reagujemy w sposób nieproporcjonalny do sytuacji. Jeśli czujesz, że będziesz się tak zachowywać, daj sobie spokój. Dopiero gdy ochłoniesz, wróć do rozmowy. Prowadź z dzieckiem dialog z szacunkiem i skupiający się na tym, co się wydarzyło i jak temu zaradzić w przyszłości.

2. Dowiedz się, co jest przyczyną zachowania Twojego dziecka.

Jeśli Twoje dziecko zachowuje się niewłaściwie, a Ty tracisz cierpliwość, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeżywa coś złego. Rolą rodzica jest pomoc mu w zakresie regulowania jego emocji i dotarcia do źródła problemu. Im bardziej będziesz związany ze światem wewnętrznym

swojego dziecka, tym łatwiej będzie Ci je wspierać i rozwiązywać bieżące problemy. A przy tym rzadziej stracisz swoją cierpliwość.

3. Pamiętaj, aby dawać dobry przykład.

Twoje dziecko uczy się o wiele więcej z tego, co robisz, niż z tego, co mówisz. Pamiętaj więc, aby zawsze w kryzysowych sytuacjach być dla niego przykładem szacunku do drugiego człowieka i samokontroli. Pamiętaj, że dziecko jest w trakcie kształtowania, przyswajania wielu dobrych i złych rzeczy, a także testowania swoich granic.

4. Ustal jasne granice.

Ważne jest, aby dziecko wyraźnie rozumiało, co może, a czego nie może robić. Stosuj pozytywne wzmocnienia np. pochwałę, gdy zrobi to, czego je nauczono, ale jednocześnie jasno daj mu do zrozumienia, gdy zachowuje się niewłaściwie. Zawsze w sposób uprzejmy, ale stanowczy.

5. Poświęć dziecku swoją uwagę.

Wiele napadów złości i niewłaściwego zachowania wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi i poczucia przynależności. Choć w większości przypadków może Ci się wydawać, że jest całkowicie przeciwnie. W każdym razie zastanów się, czy masz czas dla dziecka na rozmowę, zabawę i wspólne, wartościowe spędzanie czasu.

6. Znaj swoje ograniczenia.

Zastanów się nad prawdziwym sensem swojej niecierpliwości. Może to wynika ze zbyt napiętego harmonogramu dnia albo z przemęczenia pracą? Może bierzesz zbyt dużo na siebie? W miarę możliwości staraj się korzystać z chwil wytchnienia i przeznaczać trochę czasu tylko dla siebie. Zarówno umysł, jak i ciało muszą odpocząć i nabrać sił, by odzyskać utracony spokój.

Jeśli zachowanie Twojego dziecka wymknęło się spod kontroli i stało się dla Ciebie trudne do zniesienia, możesz zwrócić się o pomoc do psychologa dziecięcego. Ty też możesz poszukać pomocy specjalisty dla siebie, żeby lepiej zrozumieć swoje reakcje i uzyskać wsparcie w nauce rodzicielskiej cierpliwości.

Ubezpieczenie dla Twojego dziecka kupisz bezpieczenie online na SzkolnaPolisa.PL

Dowiedz się więcej: 

Nieposłuszny maluch: co kryje się za buntem kilkulatka?

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? 10 praktycznych wskazówek

Jak komunikować się z dziećmi bez przemocy?

© 2019 - 2025 Mentor Ubezpieczenia