Uprawianie sportu powinno być nawykiem nabywanym już w dzieciństwie, bo aktywność fizyczna jest ważna przez całe życie. Wpływa nie tylko na zdrowie, dobre samopoczucie fizyczne, poprawę koordynacji ruchowej i rozwój metabolizmu u dzieci i młodzieży, ale także może w znacznym stopniu przyczynić się do utrzymania zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Dowiedz się, jak zainteresować dziecko sportem i zachęcić je do aktywności fizycznej.
Dobre powody, by zacząć uprawiać sport w dzieciństwie
Sport jest nadal niedoceniany jako środek wspomagający utrzymanie zdrowia. Wystarczy zwrócić na nadwagę i otyłość, które są poważnymi problemami zdrowotnymi w dzisiejszych czasach. Niestety, nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej otyłe, a zjawisko to coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży. Tymczasem uprawianie sportu jest najważniejszym sprzymierzeńcem w walce z siedzącym trybem życia.
Nie można też lekceważyć innych powodów, dla których warto uprawiać sport od małego. Na przykład okazuje się, że aktywne dzieci radzą sobie lepiej w szkole niż uczniowie, którzy mało się ruszają. Uprawianie sportu przynajmniej dwa razy w tygodniu pozwala szybciej rozwinąć zdolności poznawcze, pobudza logiczne myślenie, szybkie rozumowanie, dobry refleks, pamięć i lepszą percepcję. Dlatego też udział w zajęciach wychowania fizycznego w szkole, a także uprawianie sportu poza godzinami lekcyjnymi, jest również kluczowe nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także dla rozwoju sprawności intelektualnej dzieci i młodzieży.
Poza tym podczas ćwiczeń organizm uwalnia neuroprzekaźniki odpowiedzialne za zapewnienie dobrego samopoczucia. Są to hormony, takie jak dopamina, która odpowiada głównie za regulację nastroju i stresu, serotonina zwana hormonem szczęścia oraz endorfiny słynące z tego, że zapewniają relaks i dobry nastrój. Aktywność fizyczna stymuluje produkcję tych hormonów, co przynosi również korzyści dzieciom i młodzieży, które mają problemy z koncentracją, bezsennością, oznakami agresji i stresu.
Sport uczy także pracy zespołowej, dzielenia się wiedzą i współpracy z innymi ludźmi. W każdej dyscyplinie obowiązują pewne zasady, dlatego ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci uczyły się z nimi radzić. A co najważniejsze, uczyły się radzić sobie w sytuacjach takich jak wygrana i przegrana.
10 wskazówek, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej
Pozytywne oraz negatywne doświadczenia sportowe w okresie dzieciństwa mogą wpływać na podejście do aktywności fizycznej w dorosłym życiu. Dlatego rolą rodziców i opiekunów jest zadbanie o to, żeby sport był przyjemnością, a nie złem koniecznym. Oto 10 wskazówek, które pomogą w motywacji.
- Znajdź jakąś fajną aktywność. Pomóż swojemu dziecku znaleźć sport, który będzie mu sprawiał przyjemność. Im bardziej polubi daną aktywność, tym większe prawdopodobieństwo, że się w nią zaangażuje.
- Zapewnij dostęp do niezbędnego sprzętu. Piłka, skakanka, rower, hulajnoga itp. na pewno przydadzą się w zachęcaniu dziecka do aktywności.
- Bądź dobrym przykładem. Pamiętaj, że dzieci, które regularnie widzą, jak ich rodzice uprawiają sport i podejmują aktywność fizyczną, chętniej same to robią.
- Zaangażuj całą rodzinę. Spraw, aby ćwiczenia były czymś, w czym mogą uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny. Zaplanuj wieczorny spacer po kolacji, spędź sobotnie popołudnie w parku lub zagrajcie w piłkę nożną na podwórku.
- Nie bądź trenerem. Pozostań w swojej roli rodzica lub opiekuna. Unikaj omawiania techniki, strategii gry itp., a w zamian wspieraj i motywuj do działania.
- Naucz, że wygrana nie jest najważniejsza. Skup się przede wszystkim na tym, jak grało Twoje dziecko, a nie na wynikach gry i krytyce. Nagradzaj wysiłek i ciężką pracę, która przybliża do odnoszenia sukcesów.
- Pokaż, że konkurencja nie jest czymś złym. W przypadku gier zespołowych rywalizacja powinna być dla dziecka pozytywnym doświadczeniem przede wszystkim pod kątem rozwoju osobistego. Niech wzmacnia jego sportowego ducha, odpowiedzialność oraz uczy zasad etyki.
- Wzmacniaj pozytywne doświadczenia. Nie dopuść, aby treningi i zawody stały się dla dziecka negatywnym doświadczeniem. Słuchaj więc jego opinii i reaguj na uwagi. Podstawą musi być czerpanie przyjemności z uprawiania sportu.
- Udzielaj wsparcia emocjonalnego. Unikaj stosowania kar, braku okazywania miłości i troski jako sposobów na skłonienie dziecka do większego wysiłku lub uczestniczenia w sportowej zabawie.
- Rozwijaj świadomość korzyści płynących ze sportu. Pomóż dziecku rozpoznać umiejętności, które nabyło dzięki sportowi, ponieważ zwiększy to jego pewność siebie. Zacznie kojarzyć wysiłek z konkretną umiejętnością, którą może wykorzystać w innych obszarach życia.
Drodzy rodzice i opiekunowie! Zachęcajcie nie tylko dzieci i młodzież, ale również i siebie do większej aktywności fizycznej, a wyjdzie to na dobre całemu społeczeństwu.
Dowiedz się więcej:
Nieposłuszny maluch: co kryje się za buntem kilkulatka?
Jak rozpoznać początki anoreksji u dzieci?
Jak komunikować się z dziećmi bez przemocy?