Rodzice często pytają: ile podawać soli i kiedy ją wprowadzić do diety malucha. Zastanówmy się na początku wspólnie: czy sól jest nam niezbędna? Otóż nie, ale potrzebny jest nam sód, który występuje również w innych produktach (sery, mleko, pieczywo, przetwory mięsne) oraz jod.
Czy możemy w takim razie całkowicie zrezygnować z soli?
Sól jest nam potrzebna szczególnie ze względu na jod, który się w niej znajduje. W Polsce od 1997r. obowiązuje sól jodowana, ponieważ dostęp do tego składnika jest utrudniony, a jego niedobory niosą za sobą poważne skutki neurologiczne. Całkowita rezygnacja z soli nie jest wskazana.
Jakie jest zapotrzebowanie na jod?
Zapotrzebowanie różni się w zależności od płci i należnej masy ciała, a także stanu fizjologicznego. Jeśli jesteś mamą karmiącą lub w ciąży warto skonsultować z lekarzem, czy konieczna będzie suplementacja. A co z maluchami? Przy dobrze zbilansowanej diecie nie musisz obawiać się o niedobory jodu u Twojego dziecka. Maluch spożywa jod z mlekiem matki lub z mlekiem modyfikowanym, który zawiera jego odpowiednie ilości.
Ile soli powinniśmy spożywać?
Zaleca się, aby sól ograniczyć do 5g czyli jednej łyżeczki dziennie dla osoby dorosłej. Niestety, często przekraczamy tą dawkę ponieważ spożywamy produkty gotowe, które zawierają już w składzie sól: pieczywo, przetwory mięsne, żywność z puszki. Uważaj jednak bo sól używana w przetworach najprawdopodobniej nie jest jodowana, dlatego jej podaż z żywnością nie powinna przekraczać zalecanej dawki.
Sól w diecie dzieci:
- do końca 1 roku życia nie powinniśmy dzieciom solić posiłków. Trzeba również uważać na słone produkty. Mogą się one pojawiać w diecie dziecka, ale powinny zawierać niewielkie ilości soli.
- Po 2 roku życia ilość soli uzależniona jest od masy ciała oraz kaloryczności diety. W praktyce najlepiej, żeby maksymalnie było to 1/2 łyżeczki soli dziennie.
Dlaczego powinniśmy uważać na sól w diecie dziecka?
- Nerki niemowlaka nie są na tyle rozwinięte, żeby usunąć nadmiar soli. Jeśli dziecko jest karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym otrzymuje wystarczającą ilość tego składnika. Nie ma potrzeby dosalać posiłków lub wprowadzać produkty z dużą zawartością sodu i jodu.
- Pozwól dziecku poznawać nowe smaki, dodatek soli może je stłumić. Wprowadź do diety przyprawy: lubczyk, kozieradkę, bazylię, oregano, curry czy imbir.
- Kształtowanie nawyków żywieniowych i preferencji smakowych zachodzi bardzo intensywnie przez pierwsze 2-3 lata życia dziecka. Warto, żeby u malucha poznał nie tylko smak słony.
Sól nie występuje tylko w solniczce na stole.
Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że tu nie chodzi tylko o dosalanie potraw, ale również o przekąski i przetwory. Zwróć uwagę na:
- Pomidory, fasolę, kukurydzę w puszce
- Frankfurterki, kabanosy, wędliny
- Sery
- Chrupki kukurydziane, wafle ryżowe
- Płatki śniadaniowe
- Pieczywo
- Wędzone i ryby w puszce
- Kiszonki
Jak to „ugryźć” od strony praktycznej?
Staraj się urozmaicić dziecku jadłospis. Nie podawaj codziennie na śniadanie i kolację pieczywa z kabanosami i kiszonkami, a o podaż soli możesz być spokojny. Jeśli masz możliwość szukaj w sklepach produktów o obniżonej zawartości soli, które zawierają 0,1 g sodu/0,3 g soli lub mniej na 100 g. Jak ograniczyć sól w 3 krokach? Narodowe Centrum Edukacji proponuje:
Krok 1: odstaw solniczkę ze stołu i nie dosalaj potraw.
Krok 2: ogranicz spożycie soli do 5 g dziennie (1 łyżeczka). Sól zastąp aromatycznymi ziołami.
Krok 3 – Czytaj etykiety – wybieraj produkty bez dodatku soli lub te o niższej zawartości.