"Magiczne słowa": dzięki nim nauczysz dziecko życzliwości


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Klasyczna sytuacja: dziecko krzyczy ?Mamo, przynieś mi wodę?. Co wtedy robi większość mam? Biegnie z kubkiem... Tylko, gdzie się podziało w tej wypowiedzi ?magiczne słowo?? Czy nie lepiej brzmi: ?Mamo, czy możesz przynieść mi wodę? Proszę!?. Ta niepozorna zmiana, w rzeczywistości może dużo zdziałać. Magiczne słowa to takie, które pomagają wywołać uśmiech, rozbudzić empatię, rozpoznać błędy oraz okazać innym szacunek i wdzięczność.

Nauczanie od dzieciństwa i budowanie nawyku bycia życzliwym, dziękowania i przepraszania, gdy zajdzie taka potrzeba, ułatwia dialog z dzieckiem i zachęca do szacunku w rozmowach. A czym skorupka za młodu nasiąknie… tym bardziej empatyczna i życzliwa będzie w dorosłym życiu. Zobacz, jak nauczyć dziecka życzliwości.

Jakie są „magiczne słowa” przydatne w życiu?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że prawdziwa magia nie tkwi w samych literach, a w znaczeniu całego słowa. Chodzi o życzliwość, którą niosą i która buduje mosty między ludźmi. Najlepszym momentem na zaszczepienie nawyku mówienia „magicznych słów” jest dzieciństwo. Pamiętaj, że dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i uczy się od nas, dorosłych. Dlatego im częściej będzie słyszeć te słowa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ich użyje i lepiej zrozumie, jak z nich korzystać w praktyce.

Oto lista tych „magicznych słów”, które bez względu na wiek człowieka, przydają się w życiu:

  • proszę;
  • dziękuję;
  • przepraszam;
  • dzień dobry;
  • dobry wieczór;
  • do widzenia;
  • dobranoc.

Zrozum znaczenie magicznych słów w życiu dziecka

Czy kiedykolwiek brakowało Ci usłyszenia „dziękuję” po tym, jak udało Ci się komuś pomóc? A może „przepraszam” po tym, jak ktoś wbiegł w Ciebie na chodniku? Usłyszenie „przepraszam”, „proszę”, „dzień dobry” itp. może zmienić sposób, w jaki myślimy o ludziach. Dlatego tak ważne jest nauczanie dzieci, by wypowiadały „magiczne słowa”. To właśnie one oraz dobre maniery pomagają w socjalizacji, ułatwiają komunikację między ludźmi i uczą, jak najlepiej osiągnąć swoje cele: poprzez jasny i życzliwy dialog.

Używanie na co dzień tych „magicznych słów” ma zachęcić dziecko do dobrych nawyków poprzez komunikację bez przemocy. Ma pokazać, że w życiu nie chodzi o to, by z kimś walczyć, kogoś zawstydzać, obrażać, czy też lekceważyć, lecz o dobrą, życzliwą rozmowę. O zrozumienie, że czasami zwykłe „dzień dobry” może umilić komuś dzień. Praca nad tymi słowami pomaga w skuteczniejszej interakcji z kolegami ze szkoły, nauczycielami, członkami rodziny oraz z obcymi ludźmi.

Jak uczyć nauczyć swoje dziecko wypowiadania „magicznych słów”?

Dobrym sposobem na nauczenie dzieci mówienia „magicznych słów” jest bycie przykładem w domu. Rozmawiając z innymi członkami rodziny, przyjaciółmi, sąsiadami i z samym dzieckiem, nie zapomnij o serdeczności i używaniu życzliwych terminów. Niech w codziennym słowniku nie zabraknie „proszę, dziękuję, przepraszam”. Warto mieć świadomość, że dziecko obserwuje zarówno relację rodzice-dzieci, jak i to, jak dorośli w jego otoczeniu komunikują się ze sobą i traktują siebie nawzajem. Dzieci przyglądają się zachowaniu innych osób i mogą naśladować je w przyszłości.

W przypadku starszego dziecka można spróbować wyjaśnić mu, co oznacza każde słowo. Kiedy mówisz komuś „dziękuję”, okazujesz wdzięczność za hojność tej osoby. „Przepraszam” to wiadomość dla kogoś, że rozumiesz swój błąd i nie masz zamiaru go więcej popełniać. W przypadku „proszę” podkreśl, że życzenie może nie zostać spełnione, jeśli wypowie się je w lekceważący sposób.

Dobre maniery można także kształtować w szkole, w sklepie, na klatce schodowej, w windzie itp. Zachęcaj swoje dziecko, aby zawsze witało nauczycieli, sąsiadów, kasjerów słowem „dzień dobry” i zachęcaj je do wypowiadania innych magicznych słów w różnych codziennych okolicznościach.

W przypadku mniejszych dzieci możesz postawić na kreatywne zabawy. Na rynku dostępne są książeczki, gry planszowe i zestawy dydaktyczne, dzięki którym można w przyjemny i radosny sposób ćwiczyć wypowiadanie tych „magicznych słów”.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc do dzieła!

Zobacz nasze poprzednie publikacje:

 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia