Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie na Ukrainie?


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Drogi rodzicu, zależy mi na tym, abyś wiedział, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem w sytuacji wojny na Ukrainie.
Nasz stan emocjonalny wpływa na dziecko. Dzieci posiadają doskonałą umiejętność wyczuwania różnych stanów emocjonalnych dorosłych oraz interpretowania ich na swój sposób. Każda sytuacja, która wpływa na Ciebie, wywołując w Tobie różne emocje np. stres, wpływa również na dziecko.

Jeśli rodzice doprowadzają do kłótni między sobą, dziecko w późniejszym czasie może wykazywać różnego typu zachowania np. może zwracać na siebie uwagę, może być rozdrażnione, agresywne, płaczliwe, inaczej się zachowywać w domu, inaczej w przedszkolu. I nie mam na myśli tutaj dziecka, które musi być bezpośrednio świadkiem kłótni rodziców.

Dziecko wchłania emocje rodziców, jak gąbka. Zatem stres rodziców może udzielać się dziecku. Natomiast kilkuletnie dziecko, nie będzie umiało nazwać swojego stanu emocjonalnego, nie powie, że jest smutne, bądź, że czuje strach. Pamiętasz swoją pierwszą reakcję, gdy dowiedziałeś się, że wybuchła wojna? Zatem wyobraź sobie, co mogło zadziać się wtedy w głowie dziecka. 

Tak jak już wspomniałam wyżej. Twój stres może udzielać się dziecku. Warto przed rozmową z dzieckiem zinterpretować swój stan emocjonalny. Przede wszystkim zadbaj o siebie, jeśli czujesz się niespokojny i zestresowany. Twój negatywny nastrój nie pomoże dziecku w zrozumieniu tej sytuacji. Ważne jest zatem, aby rozmawiać z dzieckiem, kiedy jest się spokojnym. 

Nie unikaj rozmowy z dzieckiem. W tej sytuacji warto się o dziecko zatroszczyć. Pozwól mu na zadawanie pytań i dostosuj informacje do wieku dziecka.

Jeśli dziecko się boi, zapytaj, czego dokładnie się boi. Niech Ci o tym opowie. Co w tej sytuacji wzbudza u niego największy strach? Może uważa, że coś mu zagraża? Nie bagatelizuj, ważne jest, abyś powiedział, że w tej sytuacji jego strach jest naturalny. Zapytaj, co mógłbyś zrobić, aby mu pomóc? Możecie wspólnie omówić tę sytuację i zaplanować, co byłoby pomocne dla niego w tej chwili. W tym momencie Twoje wsparcie i zapewnienie dziecku, że jest bezpieczne, będzie bardzo ważne.

Dziecko może wyobrażać sobie wojnę, walkę. Pozwól mu na mówienie, być może dowiesz się, w jaki sposób i co o tym myśli, jakie ma wyobrażenie o tej walce. Wtedy będzie Tobie łatwiej dostosować informacje. Pamiętaj, że dziecko nie musi oglądać wiadomości, które lecą w telewizji. Ten widok mógłby być dla niego za trudny. Dziecko na pewnym etapie może rozumieć, że ta sytuacja dotyczy naszych sąsiadów. Ważne będzie podkreślanie, że jako rodzice zrobicie wszystko, aby dziecko było bezpieczne, bo taka jest rola dorosłych, a naszemu krajowi na ten moment nic nie zagraża.

Co w sytuacji, kiedy dziecko z Ukrainy dołącza do grupy/klasy Twojego dziecka?

 W tej sytuacji również obserwuj i słuchaj, co dziecko na ten temat będzie miało Tobie do powiedzenia. U niektórych dzieci taka sytuacja może wzbudzać sporo emocji. Dopytuj o wrażenia dziecka, co o tym myśli, jak się czuje w związku z tą sytuacją. Możesz wytłumaczyć dziecku, dlaczego kolega/koleżanka z Ukrainy dołączyła do jego grupy/klasy. Jak wyżej, zastanówcie się wspólnie, w jaki sposób może nawiązać relację z tą osobą, np. mimo bariery językowej. Możecie porozmawiać o tym, jak wspierać nowe osoby w klasie, ale również o tym, jakiego wsparcia potrzebuje Twoje dziecko w tym momencie. 

 

 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia