Twoje dziecko to mały łasuch ?
A może szukasz smacznej i zdrowej alternatywy dla słodyczy?
Przez lata ewolucji smak gorzki został zakodowany jako kojarzący się z trucizną, natomiast słodki jest przyjemny i wiąże się z produktami wysokoenergetycznymi bardzo ważnymi zwłaszcza podczas braku żywności. W dawnych czasach ciężej było wyprodukować odpowiednią ilość żywności, co wiązało się z bardziej powszechnym występowaniem głodu. Spożywanie produktów, które w małej ilości dostarczały dużo energii pozwalało uchronić się przed skutkami ciężkiego niedożywienia. Dziś w sklepach możemy odnaleźć bardzo duży wybór produktów spożywczych i zakupić ich tyle, ile potrzebujemy, a wręcz często dochodzi do marnowania i wyrzucania żywności.
Spożycie słodkich produktów powoduje nagłe podniesienie się glukozy we krwi, a następnie szybkie jej obniżenie poprzez wydzielania się insuliny. Przez krótki czas wytwarzane są również endorfiny powodujące lepsze samopoczucie i zastrzyk energii lecz szybko następuje spadek poziomu cukru we krwi i ospałość w wyniku, której pojawia się chęć ponownego sięgnięcia po smakołyk.
Już u niemowląt można zauważyć chętniejsze spożywanie produktów słodszych od pozostałych. W mleku matki również występuje cukier – laktoza. W dzisiejszych czasach produkty o słodkim smaku to nie tylko dojrzałe owoce jak to było wcześniej, ale również ciasta, ciasteczka, batoniki czy lizaki. Producenci żywności, aby uzyskać pożądany smak mogą do produktu dodać zarówno cukier, jak i substancje słodzące zarówno sztuczne, jak i naturalne. Do smaku słodkiego łatwo się przyzwyczaić i mieć ochotę na więcej. Wiąże się to, z tym że w krótkim czasie dostarczamy organizmowi dużo ilość kalorii, a mało innych substancji odżywczych jak witaminy, substancje mineralne.
Co złego jest w słodkich produktach ?
W składzie powszechnie dostępnych słodyczy często występują oprócz dużej ilości cukru i substancji słodzących, złej jakości tłuszcze, barwniki czy konserwanty. Substancje te wspomagają producenta w uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, koloru, a także przedłużają trwałość lecz również mogą wywoływać podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne. Ze względu na większą świadomość konsumentów na rynku możemy również odnaleźć produkty, które jak zaznacza producent - nie zawierają dodatku cukru. Dlatego tez podczas dokonywania zakupów należy zwracać uwagę na skład.
Częste sięganie po słodycze, zwłaszcza z dużą ilością cukru i substancji konserwujących, słodzących oraz tłuszczu może prowadzić do rozwoju wielu chorób. Należy tu wspomnieć o cukrzycy, otyłości czy nowotworach. Przyczynia się również do większego ryzyka wystąpienia próchnicy zębów, podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym rozwoju miażdżycy, udarów i zawałów.
Należy również pamiętać, że cukier występuje w bardzo dużej ilości produktów, nie tylko w słodyczach. Informacje o dodatku substancji słodzących lub cukru możemy odnaleźć w sosach, ketchupie, musztardzie, jogurtach owocowych, sokach i napojach smakowych, przyprawach, konserwach i tak by można było wymieniać w nieskończoność. Wręcz trudniej jest znaleźć produkt w którym nie ma dodatków słodzących.
W momencie, gdy my lub dziecko mamy ochotę na małe, co nie co możemy sięgnąć po naturalną słodycz. Mam tu na myśli świeże lub suszone owoce, jogurty owocowe (wykonane samodzielnie) czy domowe słodycze jak ciasta z owocami, kulki mocy, bananowy chleb czy żelki. Z owocami również nie należy przesadzać, gdyż zawierają naturalny cukier – fruktozę, która w nadmiarze może się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej.
Gdy zmniejszymy ilość spożywanego cukru na pewien czas, a następnie wrócimy do nawyków potrawa wydaje się być zbyt słodka.
Krem czekoladowy
Składniki (6 porcji)
- orzechy laskowe – 250 g;
- daktyle (świeże lub suszone) – 3 sztuki;
- gorzkie kakao – 2 łyżki0[=
- mleko – ¼ szklanki
Sposób przygotowania
Jeśli używasz daktyli suszonych, zalej je wrzątkiem i odstaw na 20 – 30 minut. Orzechy podpiecz w pierniku temp. 180 st. C. 10-15 minut. Do misy blendera przełóż składniki i zblenduj na gładką masę.