autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Jaki był Twój ulubiony przedmiot w szkole?
Matematyka, przyroda czy lekcje wychowania fizycznego?
Lubiłeś aktywność fizyczną, czy częściej miałeś "zwolnienie z powodu niedyspozycji"?

Ja byłam tym drugim typem uczennicy- uciekałam od zajęć sportowych, jak tylko mogłam. Dlaczego? Bo ruch kojarzył mi się z przykrym obowiązkiem i dużym wysiłkiem, którego nie chciało mi się podejmować. Nikt mi nie pokazał ile przyjemności może z niego płynąć.

Dzisiaj jako dorosła kobieta kocham aktywność fizyczną! Co się zmieniło? Moje podejście. Chciałabym Cię dzisiaj zaprosić do spojrzenia na aktywność fizyczną z zupełnie nowej perspektywy.

Zacznijmy od początku. Czy wiesz, że pierwsze ruchy malucha w łonie matki pojawią się już około 6- 7 tygodnia życia. Badania wykazują, że im jest starsze tym te ruchy są bardziej intensywne- macha rączkami, nóżkami, kręci głową. Ta gimnastyka nie tylko sprawia mu przyjemność ale wpływa na jego rozwój.  Ćwiczenia stymulują rozwój mózgu, kości i stawów oraz koordynacji. A nawet kształtują zmysły!

Jesteśmy od początku związani z aktywnością fizyczną. Dlaczego zatem dzieci od niej uciekają?

Powodów jest wiele ale jednym z najczęściej występujących jest brak prawidłowych wzorców od rodziców. Dobrze wiemy, że dzieci patrzą i naśladują. Jeśli rodzic nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, nie wychodzi na spacery, nie dba o swój rozwój fizyczny i zdrowie- dziecko nie będzie miało skąd czerpać wzorców, nie będzie wiedziało jaką wartość stanowi podejmowana aktywność.

Kolejną przyczyną jest nieodpowiedni wybór zajęć. Jeśli maluch nie lubi pływać, jeździć na rowerze lub tańca - nie zmuszajmy go do podejmowania tych aktywności. Dajmy mu wybór, niech spróbuje wielu różnych dyscyplin i samo zdecyduje, co podoba mu się najbardziej.

Dlaczego jeszcze maluchy nie podejmują aktywności fizycznej? Najczęściej kojarzy im się z wysiłkiem, a dzieci w zdecydowanej większości nie lubią się męczyć. Granie na komputerze i telefonie nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania. Jak myślisz, co mu da większą satysfakcję? Klikanie kciuków na padzie, czy bieganie za piłką przez 45 minut?

Wiesz, że warto dbać nie tylko o dodatkowe zajęcia sportowe? Każdy ruch- zabawy i gry ruchowe, przemieszczanie się,  prace domowe, a także wszystkie inne wspólne aktywności ruchowe z rodziną i znajomymi stanowią aktywność fizyczną.

Co to oznacza w praktyce?

Zaszczepiaj w dziecku małe zmiany:
- zamiast windy wybierajcie schody
- zaparkujcie na odległym miejscu parkingowym i przejdźcie kawałek na nogach
- jadąc autobusem wysiądźcie przystanek wcześniej i przespacerujcie się po mieście
- jeśli to możliwe jedźcie rowerem do szkoły/ na zakupy.

Na koniec zastanówmy się wspólnie jakie korzyści niesie podejmowanie aktywności fizycznej?

  1. Aktywność fizyczna leży u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia- jest fundamentem, który wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
  1. Zapewnia ona prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy, ale także gwarantuje prawidłową postawę ciała.
  1. Ruch i ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na samopoczucie, ułatwiają radzenie sobie ze stresem.
  1. Przyczynia się również do poprawy sprawności umysłowych takich jak szybkość podejmowania decyzji, planowanie i pamięć krótko- i długotrwała, skupienie i podzielność uwagi.
  1. Wpływa na tworzenie więzi rodzinnych, uczenie się pozytywnych wartości, poprawia zdolność nauki i koncentracji.

Czy aktywność fizyczną możemy traktować jako przyjemność? Oczywiście tak. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie człowieka wytwarzane są endorfiny nazywane hormonem szczęścia, dlatego po dobrym treningu czujemy się tak błogo.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Połącz aktywność fizyczną z zabawą, dzięki temu nauczysz malucha, że może być ona przyjemna. Włącz do waszej codzienności zabawę na placu zabaw, gry i zadania ruchowe. Pamiętaj: bądź wzorem! Ucz, pokazuj i inspiruj swojego malucha.

A po dobrym treningu posilcie się pysznym koktajlem:

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia