autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Zanim dziecko wyjdzie z domu powinno zjeść śniadanie. Czasem jest to ciepły posiłek taki jak ulubione płatki na mleku, omlet czy jajecznica, a czasem kanapki. W tym przypadku wszystko zależy od naszej inwencji oraz czasu jakim rano dysponujemy.

W zależności od wieku w szkole pociecha może spędzać nawet kilka godzin w ciągu dnia. Często lekcje rozpoczynają się bardzo wcześnie, a dziecko może zgłodnieć do obiadu. Głodna pociecha będzie miała większy problem z koncentracją, a w wyniku tego i gorsze wyniki w nauce. Z posiłkami do szkoły już nie jest tak łatwo, jak z tymi spożywanymi w domu, gdyż oprócz preferencji smakowych musimy uwzględnić warunki jakie panują w placówce (np. czy jest możliwość odgrzania, schłodzenia w lodówce) oraz ilość lekcji. Do tego musi się zmieścić w małym pudełku i być łatwe do spożycia na szkolnym korytarzu.

Tu często pojawia się problem, a drugie śniadania wracają nietknięte do domu. Należy zwrócić uwagę czy dziecko nie wybiera alternatywy, dla przygotowanego posiłku w postaci niezdrowych przekąsek. Od 2016 roku niektóre produkty, które nie powinny być spożywane przez dzieci zostały wycofane ze szkolnych sklepów, ale to nie oznacza, że młoda osoba nie może ich kupić po drodze. Dlatego też oprócz rozmowy i wyjaśniania, dlaczego powinniśmy sięgać po odpowiednie produkty, a innych unikać. Należy zwrócić uwagę, aby posiłek odpowiednio prezentował się w pudełku śniadaniowym, nawet po kilku godzinach. Im ładniej wygląda i jest bardziej kolorowy, tym dziecko chętnie sięgnie po takie drugie śniadanie. Zatem atrakcyjny wygląd zmniejsza prawdopodobieństwo, że posiłek wróci do domu w całości. Dobrym pomysłem na przyjazny posiłek - zwłaszcza dla mniejszych dzieci jest tworzenie kształtów buziek lub zwierzątek zachęcających do zabawy podczas spożywania.

Najczęstsze pomysły na drugie śniadanie to:

  • Kanapki
  • Sałatki warzywne
  • Owoce
  • Koktajl, jogurt z owocami
  • Placuszki

Do kanapek oprócz sera żółtego czy szynki możemy również spróbować rozmaitych past np. z zielonego groszku, awokado czy humus. Dobrze sprawdzą się kolorowe sałatki warzywne np. brokuł, kalafior, rzodkiewka z dodatkiem pieczywa lub wafli. W zależności od sezonu możemy pokroić różne owoce w większe kawałeczki wraz z jogurtem lub przygotować koktajl owocowy. Tu należy uwzględnić warunki atmosferyczne, gdyż w upalne dni posiłek ten może się zepsuć.

Co na drugie śniadanie ?

Dobrym pomysłem są również różnego rodzaju wyroby mączne jak placuszki z owocami, jogurtowe lub kotleciki. Smażymy je szybko na suchej patelni, w małych porcjach, aby były łatwe do spożycia i przechowywania. W zależności od preferencji możemy użyć różnego rodzaju mąk zarówno pszennej jak i bezglutenowych np. kukurydzana, owsiana bezglutenowa, jak i jaglanej. W przypadku produktów płynnych również mamy dowolność możemy użyć zarówno wody, jak i mleka czy napoju roślinnego. Do dekoracji proponuje posypać owocami sezonowymi.

W przypadku większych dzieci oraz szkół, w którym możemy coś odgrzać np. w mikrofali możemy przygotowywać drugie śniadania bardziej przypominające posiłki obiadowe np. z mięskiem, ryżem czy makaronem.

Przygotowując drugie śniadanie pamiętajmy, aby używać odpowiednich produktów, aby zawsze były warzywa i owoce. Unikać dosładzania, po dodaniu owoców potrawa naturalnie jest słodsza. Do picia należy proponować wodę mineralną zamiast dosładzanych napoi, po których traci się apetyt.

Placuszki bananowe:

Składniki:

  • 2 dojrzałe banany
  • 2 jajka
  • garść płatków owsianych

Przygotowanie:

Banany obieramy i rozgniatamy, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy do połączenia się. Na rozgrzaną patelnię nakładamy łyżkę niewielkie porcje ciasta. Smażymy z obu stron po kilka minut do zrumienienia.

Placuszki twarogowe: (15 sztuk)

SKŁADNIKI

  • 1 szklanka mąki jaglanej/ pszennej/ owsianej/ kukurydzianej
  • 1 szklanka wody/mleka/napoju roślinnego
  • 1/2 banana
  • 1 jajko
  • 2/3 kostki twarogu
  • odrobina cynamonu/wanilii
  • owoce sezonowe (borówki)

Przygotowanie:

  • Wszystkie składniki wrzuć do miski i dobrze wymieszaj. Smaż na suchej mocno rozgrzanej patelni do momentu zrumienienia z obu stron lub upiec w pierniku 200 stopni z jednej strony, a potem z drugiej.

Placuszki cukiniowe:

Składniki:

  • 1 jajko
  • 3 łyżeczki mąki kukurydzianej/mąki jaglanej/ pszennej/ owsianej
  • 1/2 średniej cukinii około 100 gram

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wrzuć do miski i dobrze wymieszaj. Smaż na suchej mocno rozgrzanej patelni do momentu zrumienienia z obu stron.

Warte zapamiętania:

Przygotowując drugie śniadanie pamiętajmy, by używać odpowiednich produktów i aby w posiłku zawsze występowały warzywa i owoce. Unikać dosładzania, po dodaniu owoców potrawa naturalnie jest słodsza. Do picia należy proponować wodę mineralną zamiast dosładzanych napoi, po których traci się apetyt. Przestrzeganie powyższych wskazówek powinno uatrakcyjnić posiłek i zachęcić dzieci do regularnego spożywania drugiego śniadania.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia