Depresja u dzieci. Czy to jeszcze smutek, czy już depresja?


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Obecnie żyjemy w epoce melancholii. Każdy z nas choć raz był wstanie depresyjny, nawet w łagodnej postaci. Doświadczenie straty i bólu są nieuniknionym elementem ludzkiego życia. Czy jesteśmy na etapie dojrzewania czy starzenia się, spotykamy trudności przeszkody i jest to nieuchronny element naszego życia. Ważne tylko jak sobie z tym radzimy i jakie mamy wsparcie.

Jak rozpoznać depresję?

Często zastanawiamy się jak rozpoznać u nas samych czy naszych dzieci stan depresyjny. To dość trudne zadanie. Jeśli zauważamy przedłużający się stan obniżonego nastroju, brak chęci do działania, spadek zainteresowania ulubionymi czynnościami, brak apetytu czy ogólne rozdrażnienie, smutek, ataki płaczu, bezsenność. Warto udać się do specjalisty. Bardzo istotną sprawą jest nie czekanie, nie odwlekanie sprawy na później, tylko szybkie i konkretne działania.  Nie ważne czy dotyczy to nas samych czy naszych dzieci. 

Powrót do przeszłości?

Zastanów się jak funkcjonowałeś w dzieciństwie, pomyśl jak teraz funkcjonuje Twoje dziecko. Warto zatrzymać się w tym momencie i pomyśleć, jak nasze zachowanie, nasze przeżycia, relacje z rodzicami, czy styl przywiązana ma wpływ na nasze relacje z dzieckiem. Na co reagujemy i co najważniejsze w jaki sposób. Warto przeanalizować nasze zachowanie i zastanowić się nad wpływem na  nasze dzieci. 

My jako rodzice, najlepiej znamy swoje dzieci. Wiemy jak zachowywały się wcześniej, jesteśmy wstanie zastanowić się i przeanalizować to jakie mają z nami relację. Jak zmienia się ich zachowanie w stosunku do nas, rówieśników, ale także rodzeństwa czy samych siebie. Warto obserwować czy nie staja się bardziej skryci, nie zasłaniają ciała. Dodatkowymi aspektami na który warto zwrócić uwagę jest sprawa jedzenia. Czy naszemu dziecku zmienił się gust , czy je to samo co wcześniej. W jakich ilościach i jak często. 

Jak zapobiegać?

Działania profilaktyczne są również ważne jak dbanie o zdrowie fizyczne. Warto zadbać o właściwą ilość snu, odpowiednią dietę, prowadzenie aktywnego trybu życia czy ograniczenie stresu. To podstawowe czynniki zapobiegania. Jeśli jednak dzieje się coś niepokojącego bardzo ważna jest świadomość. Musimy wiedzieć, że depresja to choroba. Nie można się jej wstydzić, ani stygmatyzować innych. Warto jak najszybciej rozpocząć leczenie, co może przyspieszyć całkowite wyleczenie i całkowity powrót do zdrowia. 

Depresja a gry komputerowe?

Ilość spędzanego czasu  na grach komputerowych, oderwanie od rzeczywistości w nierealny świat wirtualny sprzyja problemom i zwiększa ilość stanów depresyjnych. Czasem gry traktowane są jako relaks, ale również jak odwrócenie uwagi od problemów. Bardzo ważnym aspektem jest ograniczenie ilości godzin spędzonych  w świecie wirtualnym i powrót do życia. 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia