autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Kontakt ze zwierzęciem, dotykanie, głaskanie czy sama jego obecność ma zbawienny wpływ na pacjentów niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Obecność czworonogów ma również wpływ na rozwój intelektualny, fizyczny jak również zmniejsza ilość stresu czy motywuje do działania. Bardzo często zajęcia z dogoterapii wykorzystuje się również u dzieci zdrowych jako część edukacyjną.

Na czym polega dogoterapia?

Dogoterpia (kynoterapia) to jedna z najpopularniejszych terapii z udziałem zwierząt. Polega ona na włączeniu w terapie odpowiednio przeszkolonego psa wraz z jego przewodnikiem. Pies jest niezastąpionym pomocnikiem. To on bardzo często otwiera drogę, zachęca do kontaktu dzieci, młodzież jak również osoby dorosłe. Wspaniale sprawdza się w roli mediatora. Merdający ogon większość osób zachęca do otwarcia, powiedzenia o swoich problemach czy kłopotach.

Wyróżniamy się trzy formy aktywności z psem :

🐶 pies asystujący – wykorzystuje się taka formę do odwiedzania różnych placówek, gdzie głaskanie i przytulanie do psa wyzwala wiele pozytywnych emocji.

🐕 Pies edukacyjny – bierze czynną rolę w nauce w przedszkolach i szkołach.

🐕‍🦺 Pies terapeutyczny – tą formę terapii wykorzystuje się np. w rehabilitacji, gdzie konkretne ćwiczenia dobierane są bezpośrednio dla pacjenta. Pies bierze czynny udział w takich zajęciach np. pokazując ćwiczenie jakie ma wykonać pacjent.

Zajęcia dogoteraptyczne prowadzone są w formie zabawy, nie ma przymusu czy presji wywieranej na dziecko. Bardzo często zajęcia takie uczą odpowiedniego kontaktu z psem, przywitania się, dzieci dowiadują się w jaki sposób odpowiednio dbać o zwierze, jak bezpiecznie zachować się w kontakcie z obcym psem. Poznają części ciała czworonoga, uczą się jak bezpiecznie prowadzić psa na smyczy, jak wydawać polecania. A wszystko w przyjemnej i wesołej formie zabawy.

Do kogo skierowane są zajęcia dogoterapeutyczne?

Zajęcia skierowane są dla wszystkich, małych i dużych, dzieci chorych i zdrowych, jak również dorosłych czy osób starszych. Dobierana jest tylko różna forma zajęć. Przede wszystkim kontakt z psem zmniejsza stres, otwiera pacjenta. Różne formy kynoterapii można zastosować do wielu schorzeń czy zaburzeń. Jak również do nauczki czytania, matematyki czy nauki języków.

Zalety dogoterapii

Pies jest cierpliwy, obniża stres u pacjentów, a przede wszystkim motywuje do działania czy do wykonywania ćwiczeń, robienia zadań. Motywują także do wykonywania zadań które często się nie udają z powodu braku obaw przed oceną i krytyką. Psy pokazują, że wszyscy jesteśmy nieidealni, przez to że jakieś ćwiczenie nam nie wyjdzie wcale nie jesteśmy gorsi. Zwiększa się radość z ćwiczeń, jeśli towarzyszy im czworonóg. Psy pomagają również nawiązywać nowe kontakty społeczne, polepszają także współprace pacjenta z terapeutą. Zwierzęta to także ogromne źródło stymulacji, nowych pomysłów ale również zachęta do spontanicznych zachowań i nowych aktywności. Pacjenci poprzez kontakt ze zwierzęciem wykazują większe zaangażowanie w ćwiczenia, naukę, łatwiej wyrażają emocję. Polepsza to ich poczucie bycia ważnym, poczucie sprawczości, jak również rozwijają słownictwo np. poprzez naukę nowych komend psa.

Ponadto pacjenci zyskują wiedze na temat psów, ich żywienia, dbania o ich zdrowie i dobrostan. Uczą się również samodzielności, odpowiedzialności, empatii. Zwiększa się uczucie bycia potrzebnym. Pies rozumie, nigdy nie ocenia, zawsze akceptuje. Przy tym zawsze jest chętny do zabawy i wesoły.

Jaka rasa psów?

Nieważna jest rasa psa czy jego wielkość, ale osobnicze cechy charakteru, które powodują, że pies będzie odpowiednim pomocnikiem dogoterapeuty.

Podstawowe cechy takie jak brak agresji czy lubienie ludzi i kontakt z nimi to tylko podstawa. Pies powinien być zrównoważony, dążyć do aktywności z ludźmi, lubić ich. Umieć przebywać w różnych miejscach, z różnymi zapachami. Być podatny na szkolenie, uległy, wesoły. Poza tym ważnymi cechami psa jest jego inteligencja, odporność na stres czy umiejętność odpoczynku.

Nie ma rasy która idealnie nadaje się do dogoterapii, ale niektóre z ras, czyli golden retrievery, labradory, nowofundlandy czy cavaliery spełniają większość z tych cech. Cechuje je wyjątkowa towarzyskość, chęć bycia wśród ludzi. Psy tych ras wyjątkowo lubią dotyk, są towarzyskie wesołe, bardzo lubią ludzi, same wchodzą w interakcje z nowopoznana osobą. Ponadto są podatne na szkolenie i bardzo łagodne.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia