autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Zastanawialiście się kiedyś ile czasu dziecko przebywa w szkole? Jest to miejsce, w którym spędza znaczną jego część. Dlatego bardzo ważne jest, aby miało zbudowany mocny, stabilny i pozytywny wizerunek na jej temat. Dzięki temu umocni się jego motywacja i chęć uczestnictwa w życiu szkolnym.

Jak rozmawiać o szkole?

Jednym z ważnych elementów budowania pozytywnego wizerunku szkoły jest po prostu rozmowa. Warto dowiedzieć się od własnego dziecka, jakie odbiera wrażenia na temat placówki, do której uczęszcza. Jakie zajęcia lubi, a jakie nie? Z czym ma największe kłopoty? Spróbuj zrozumieć, jakie są jego oczekiwania względem szkoły i na czym mu zależy. Kiedy dziecko opowiada o szkole, warto wysłuchać go uważnie i wykazywać zainteresowanie jego opowieścią. Co dzięki temu od siebie dajemy? Zaufanie, uważność i bezpieczeństwo w relacji. A o co pytać?

  •  Jak się dziś czułeś w szkole?
  • Czego się dziś nauczyłeś?
  • Jaką ciekawostkę usłyszałeś dziś na lekcjach?
  • Co robisz w szkole, gdy masz przerwę?
  • Jaka rzecz sprawiła Ci dziś najwięcej trudności?
  • Jak mogę Ci pomóć w nauce tej konkretnej, trudniejszej rzeczy?

Czasami rozmowa może wydać się trudna - okaż spokój, cierpliwość i zrozumienie. Jeśli dziecko nie ma chęci do rozmowy, przeczekajcie ten czas i wróćcie do niej przy następnej okazji.

Dobra relacja z dzieckiem

Ta kwestia to pewna podstawa. Gdy Twoje dziecko będzie czuło, że Wasza relacja jest oparta na dobry emocjach, a rozmowa spokojna, będzie w stanie Ci zaufać i zwierzyć ze swoich problemów. Młody człowiek powinien wiedzieć, że może zgłosić się do Ciebie i poprosić o wsparcie. Spróbuj pomagać mu w trudniejszych zadaniach domowych, twórzcie razem burzę mózgów. Pokaż, że nauka może być ciekawa. Powoli i bez naciskania zachęcaj dziecko do
rozmów o szkole, może obejrzyjcie jakiś film z tą tematyką w tle albo przeczytajcie razem książkę (w przypadku mniejszego dziecka)?

Współpraca ze szkołą

Budowanie pozytywnego wizerunku szkoły to także współpraca z jej kadrą. Dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu z nauczycielem dziecka, aby uzyskać nieco więcej informacji z innych źródeł - jakie problemy lub sukcesy odnosi pociecha. Warto być otwartym na uwagi i sugestie nauczyciela, a także na podjęcie ewentualnych działań, które pomogą dziecku w nauce. Wspólna praca rodziców i szkoły przyniesie najlepsze rezultaty.

Zaangażowanie w życie szkoły

Bardzo często rodzice dają przykład dziecku swoich zachowaniem czy działaniem. Pokaż, że miejsce, w którym Twój syn lub córka spędza tak dużo czasu jest tak samo ważne i dla Ciebie. W jaki sposób? Zaangażuj się w życie szkoły w miarę własnych możliwości. Warto uczestniczyć w zebraniach rodziców, imprezach szkolnych, może wspomóc Radę Rodziców albo dodać coś od siebie podczas organizacji szkolnych wydarzeń. Twoje dziecko zobaczy, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale i spotkań, dobrej zabawy w towarzystwie przyjaciół.

Pozytywny wizerunek szkoły ma wpływ na całokształt odczuć dziecka. Zapewnij mu więc przyjazne i pozytywne środowisko szkolne, słuchaj z zainteresowaniem jego opinii i potrzeb. Rozmawiaj z nauczycielami o metodach pracy ze swoją pociechą. Daj dziecku szansę na spokojny i bezstresowy rozwój społeczny, edukacyjny, psychiczny.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia