autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Są momenty, gdy Twoje dziecko musi przyswoić większą partię materiału. Czasami może to wydawać mu się trudne lub niemożliwe. Ale czy wszystkich przedmiotów trzeba uczyć się na pamięć? Nauka może być też przyjemna!

Nauka na pamięć może kojarzyć się z monotonnym powtarzaniem materiału do lekcji. Zazwyczaj związana jest z językami (nauką słówek), z językiem polskim (nauka wierszy), czy też z innymi przedmiotami, na które trzeba „wykuć coś na blachę”.

Normalnym jest, że takie przyswajanie materiału nie będzie (choć może) dla dziecka zbyt ciekawe, może powodować szybkie znudzenie lub porzucenie wiary w swoje możliwości przez jednoczesny brak efektów ciągłego zapamiętywania.

Warto wiedzieć, że aby nauka była przyjemna i efektywna, najlepiej połączyć ją z działaniem, które pobudza do pracy różne sfery naszego mózgu.

Co można zatem zrobić, aby uczyć się skutecznie i łatwo, a przy tym z ciekawością przyswajać nowe wiadomości?

Opowiadanie – można być kim tylko się chce. Udawaj, że jesteś nauczycielem i przedstaw swój temat swoim uczniom (członkom rodziny). Można również udawać, że opowiada się coś wyimaginowanym osobom, temat przyswajany jest równie mocno.

Mapa myśli – czyli graficzne przedstawienie materiału, który przyswajamy. Mapa myśli zazwyczaj tworzona jest od ogółu do szczegółu. Zapisujemy za pomocą linii wszystkie definicje, ich wytłumaczenia, połączenia z innymi definicjami. Takim sposobem pisząc przyswajamy dużo informacji, a wiedza jest uporządkowana.

Skojarzenia – idą w dobrej parze z nauką języków obcych, ale także nowych nazw chemicznych, terminów z biologii czy fizyki. Ze słów, które kojarzą się z danym zjawiskiem można tworzyć niesamowite historie. Im bardziej skomplikowane i nierealne, tym lepiej – łatwiej je zapamiętać i odtworzyć.

Twórz kolorowe notatki – im więcej kolorów, tym lepiej. Zakreślaj, podkreślaj, koloruj, maluj. Twórz kolorowe tabelki z najważniejszymi informacjami. Ten sposób najbardziej przyda się wzrokowcom.

Nagrywaj się i odsłuchuj – to idealna metoda dla słuchowców. Odsłuchiwanie siebie samego z nagrania może być nie lada przeżyciem, a takie wrażenia wzmocnią zapamiętywanie.

Równie dobrym pomysłem może być stworzenie gry planszowej na kartce A3 lub A4, która będzie zawierać informacje do przyswojenia na konkretny przedmiot, np. Memory ze słówkami z języka niemieckiego, Milionerzy zawierające pytania z różnych dziedzin, chemiczne Domino, geograficzne Kalambury.

Udanej zabawy i nauki!

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia