autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Rozwój i dorastanie dzieci zazwyczaj kojarzy się ich rodzicom głównie z rozwojem fizycznym i psychicznym, następnie z edukacją (w tym z czytaniem, pisaniem, liczeniem). A czy myśleliście też o rozwoju mowy Waszych dzieci? Dlaczego trenowanie różnych sfer poznawczych wpływa pozytywnie na komunikację Waszych pociech?

Rozwój mowy zależy od bardzo wielu czynników. Łączy się ściśle z prawidłową budową i funkcją narządów mowy, postawą, kompetencjami poznawczymi, sprawnością intelektualną, prawidłowym torem oddechowym, oddziaływaniem środowiska, czy też z kwestiami medycznymi. A to tylko kropla w morzu... Jeżeli zauważysz jakiekolwiek trudności w komunikacji swojego dziecka lub mówi ono „zbyt mało” jak na swój wiek, a być może masz możliwość wysłyszeć nieprawidłowości w jego artykulacji – zgłoś się jak najszybciej do logopedy!

Możesz również wesprzeć rozwój komunikacji Twojej pociechy poprzez przyjemne i atrakcyjne ćwiczenia w domu. Takim zabawom nie oprze się nawet starszak. Oto kilka propozycji:
✅ Mecz – Użyjemy do tego kulek/pomponików, które będą imitować piłkę. Za pomocą słomki odgrywamy mecz, a kto strzeli gola, ten zdobywa punkt.
✅ Wyścigi – Ścigać może się każdy i każdy może być tym, kim chce. Zgnieciona chusteczka czy folia aluminiowa może udawać zwierzę, postać z bajki, piłkę, statki. Tor wyścigowy można wykonać z grubej nici lub taśmy klejącej. Znów, do poruszania przedmiotów używamy słomki i powietrza.
✅ Bańki mydlane – Takie proste, a tak dobre. Równie dobrze trenują nasze umiejętności prawidłowego oddechu.
✅ Wprawianie rzeczy w ruch – Na zawieszonym sznurku, własnym oddechem, w ruch można wprawić piórka, kartki, listki z papieru lub inne wymyślone przez Was przedmioty.
✅ Ćwiczenie fonacyjne dla starszych dzieci – Czytanie krótkiego tekstu (np. wiersza) na jednym wydechu. Staramy się, aby na miarę własnych możliwości zrobić to powoli, ale jednostajnie.
✅ Ćwiczenia słuchowe dla każdego – Jaki dźwięk słyszysz? Skąd dobiega ten dźwięk? Jaki jest (wysoki, niski, cichy, głośny)?
✅ Łamańce językowe – Chyba każdy je zna. Świetnie ćwiczą dykcję.

Gry logopedyczne:

💡 Dobble, czyli wyszukiwanie wspólnych elementów;
💡 Story Cubes, czyli kostki, dzięki którym można wymyślać nieskończenie ciekawe i zabawne historie, a przy tym ćwiczyć umiejętność wypowiedzi oraz uwagę i myślenie;
💡 Memory, na którym może pojawić się wszystko – możemy stworzyć domowe memo wyrazowe lub obrazkowe w zależności od wieku dzieci;
💡 Logopedyczne planszówki – do stworzenia nawet własnoręcznie. Wystarczy w edytorze tekstu połączyć ze sobą kilka kół lub kwadratów, a w nich umieścić zadania logopedyczne następnie kostka oraz pionki w ruch.

👪Pamiętajcie, że każde wątpliwości należy skonsultować ze specjalistą. 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia