Arbuzy to rośliny z rodzaju dyniowatych. Super orzeźwiające, cieszą się u nas największą popularnością latem. Nie ma w tym nic dziwnego - gdy na dworze upał, nasz organizm potrzebuje nawodnienia, a arbuzy nawadniają genialnie. W rejonach suchych i pustynnych, gdzie rosną dziko - owoce te stanowią źródło wody.
Pochodzenie, właściwości, ciekawostki
Arbuzy od zawsze uprawiane były w Chinach, Indiach i Afryce. I stamtąd trafiły również do Europy. W Polsce zaczęto uprawiać te owoce już w XVI wieku, w starszych publikacjach używa się nazwy – kawon. W starych ksiażkach kulinarnych można znaleźć receptury na wina, syropy, powida, dżemy, miody z miąższu oraz oleje pozyskiwane z pestek arbuza. To pokazuje bogactwo i różnorodność kuchni naszych przodków.
Arbuzy składają się prawie wyłącznie z wody, stanowi ona około 90-92% tego owocu. Oprócz wody, arbuzy zawierają też witaminy i minerały, ale nie w jakiejś szalenie wielkiej ilości. Mają w sobie dawkę:
🍉 potasu
🍉 wapnia
🍉 witamina A
🍉 witamina C
🍉 witaminy z grupy B.
W 100 gramach mają tylko około 36 kalorii - to naprawdę malutko! Arbuzy działają tonizująco, moczopędnie, mają dość dużą zawartość likopenu – ktory jest naturalnym antyoksydantem wpływającym korzystnie miedzy innymi na pracę naszego serca.
Nawodnienie latem
W upały powinniśmy szczególnie dbać o nawodnienie nas i naszych dzieciaków. Oprócz picia wody, herbat owocowych, ziołowych, koktajli na bazie mleka i napojów mlecznych, bardzo dobrą strategią na zwiększenie ilości wypijanej w ciągu dnia wody jest jedzenie soczystych owoców i warzyw. Mogą to być np:
🍉 arbuzy,
🍈 melony,
🥒 ogóki,
🥒 cukinie,
🍅 soczyste pomirody.
To jest jak najbardziej ok, że podczas upałów mamy mniejszy apetyt i większe pragnienie, a nawet to, że mamy ochotę cały dzień jeść tylko arbuza 🙂 Warto pójść czasem za tymi pragnieniami i zrobić sobie owocowy dzień – szczególnie teraz latem. Sok owocowy, ale nie z kartonika, to żywa woda, ktorą mając w sobie owoce – działa na nas jak najlepszy napój izotoniczny. Izotoniki to nic innego jak woda z odpowiednią proporcją cukru i soli. Owoce mają już w swoim wnętrzu tę odpowiednnią proporcję stworzoną przez naturę.
Do czego pasuje arbuz?
Arbuz smkuje najlepiej sam! Jednak można też z jego dodatkiem przygotować wiele ciekawych potraw. Może on dodać ciekawego smaczka i soczystości do dań. Poniżej kilka inspiracji:
lody arbuzowe,
lemoniada arbuzowo-miętowa,
sałatka z arbuzem, awodkado i grillowanym serem,
sałatka z arbuzem, fetą, miętą i pieprzem,
chłodnik pomidorowo-arbuzowy,
owocowe szaszłyki z arbuza, brzoskiwiń i borówek.
SMACZNEGO!