Słońce przygrzewa już mocno, kwitną jabłonki. Nie wiem jak wy, ale ja już poczułam pełnię wiosny. Zjadłam pierwsze lody a na moim talerzu zagościły też pierwsze wiosenne nowości, młodziutkie warzywa: botwinka, kalarepka, młoda kapusta, rzodkiewki, sałata, natka pietruszki, szczypiorek i koperek.
Dziś chciałabym napisać Wam kilka słów o młodej kapuście. Jest ona bardzo zdrowym warzywem, a myślę, że trochę niedocenianym.
Jakie ma właściwości? Zarówno ta młodziutka, jak ta zimowa:
• Ma bardzo dużo błonnika i jest niskokaloryczna.
• Jest warzywem i to do tego zielonym, więc należy do najzdrowszych produktów, jakie możemy spożywać w ogóle w naszej diecie. Ma mnóstwo antyoksydantów, które bronią nasz organizm przed uszkodzeniami wywołanymi czynnikami zewnętrznymi (jak zanieczyszczone powietrze, woda, pożywienie) i wewnętrznymi (jak szkodliwe produkty przemiany materii czy stres).
• Ma sporo witaminy C (która na zimę jest zachowywana dzięki kiszeniu).
• Kapusta ma wysoką zawartością wapnia – z tego powodu warto podawać ją dzieciakom, które są na dietach bezmlecznych i mają mało tego składnika w pożywieniu.
• Spośród innych składników mineralnych kapusta ma też sporo potasu, magnezu, żelaza oraz siarki.
Jeśli komuś kapusta kojarzy się jedynie z ciężkostrawnymi daniami lub po jej spożyciu odczuwa nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak np. wzdęcia i gazy, to być może przekona go dużo bardziej delikatna młoda kapusta. Od późniejszych odmian odróżnia ją to, że jest bardziej soczysta i krucha. Ma też delikatność i słodycz młodziutkich warzyw. Jej smak mogą polubić szczególne dzieciaki, które często nie przepadają za warzywami o gorzkim posmaku, jak dojrzała i zbita kapusta. Smak młodej kapusty jest pozbawiony tej goryczki. Młoda kapusta szybciutko się gotuje i dania z jej dodatkiem są zdecydowanie lżejsze od dań z późniejszymi odmianami kapusty. Choć do niej również warto dodać przyprawy ułatwiające trawnie, jak kminek, majeranek czy koperek.
Załączam kilka pomysłów na to, jak wykorzystać młodą kapustę w kuchni:
• Surówka Coleslaw – jedna z moich ulubionych surówek, uniwersalna i całoroczna, przygotowana z kapusty, marchewki, jabłka i cebulki, z dodatkiem majonezu i jogurtu. Wiosną warto przygotowywać ją z młodziutkich warzyw i dodać dużo zieleniny.
• Młoda kapusta duszona z koperkiem – świetny dodatek do obiadu, szybko się gotuje, a smakuje wybornie, można dodać do niej podsmażony boczek, kiełbaskę lub chude mięso, ale nie jest to konieczny dodatek.
• Lekki bigos z młodej kapusty z dodatkiem kapusty kiszonej, marchewki i suszonych moreli – dodatek odrobiny drobno pokrojonych suszonych owoców do bigosu dodaje mu słodyczy i naprawdę warto go wypróbować. Jeśli woliny mniej słodsze owoce, można użyć suszonych śliwek.
• Talerz świeżych warzyw do chrupania – to świetna sprawa, żeby zachęcić dzieciaki i innych domowników do jedzenia większej ilości warzyw. Warto przygotowywać talerz kolorowych warzyw do chrupania, jako dodatek do śniadania, kolacji, czy jako zdrową przekąskę. W skład takiego talerza wiosną wejść mogą np. grube plasterki kalarepki, małe rzodkiewki, grubo pokrojona młoda kapusta i dodatek warzyw niesezonowych np. pomidorków koktajlowych i awokado. Koniecznie spróbujcie – dzieciaki bardzo często lubią chrupiącą młodą kapustkę.
Przepis na surówkę Coleslaw z młodej kapusty z zieleniną:
Składniki:
• 1/3-1/2 główki młodej kapusty
• 1 małe jabłko
• 1 duża marchewka
• szczypiorek
• pół pęczka natki pietruszki
• pół pęczka koperku
• sól, kminek
• 1 łyżka majonezu
• ½ dużego jogurtu naturalnego
Wykonanie:
Kapustę drobno poszatkuj, włóż do miski, posyp solą i ugnieć. Marchewkę i jabłko obierz ze skórki i zetrzyj na tarce, dodaj do kapusty. Szczypiorek pokrój i dodaj do surówki, zamiast niego możesz dodać także kawałek pora, cebuli białej czy czerwonej cebulki. Jeśli nie lubisz ostrego smaku lub twoje dzieci go nie lubią – możesz pominąć. Choć przyznać trzeba, że do tej surówki pasuje jakiś drobny ostry dodatek, który i tak potem złagodzony jest dodatkiem majonezu i jogurtu. Zieleninę posiekaj i dodaj do surówki. Wszystkie warzywa wymieszaj z dodatkiem majonezu i jogurtu naturalnego. Do surówki Coleslaw w wersji zimowej koniecznie dodaj kminek. Do tej wiosennej z młodej kapusty nie musisz go dodawać, ale warto dodać wtedy dużo kopru.
Surówka taka świetnie pasuje jako dodatek do mięs i ryb - pieczonych, duszonych, grillowanych. Idealnie pasuje do domowego fast-foodu czyli do frytek, domowych kebabów czy chlebków pitta.
Smacznej wiosny!