Gdy dzień jest coraz dłuższy i więcej czasu można spędzić poza domem, na świeżym powietrzu, częściej decydujemy się nie tylko na aktywność fizyczną taką jak rower, rolki, bieganie, spacery czy wycieczki turystyczne. Chętniej spożywamy też posiłki na zewnątrz. Wiele osób wykorzystuje warunki pogodowe do grillowania. Ważne jednak, aby przyrządzać takie posiłki zdrowo. Należy pamiętać o kilku kwestiach.
Na czym grillować?
Przede wszystkim należy się zastanowić nad sprzętem jakim dysponujemy. Mam tu na myśli grill elektryczny, tradycyjny czy gazowy. Pierwsza alternatywa jest najzdrowsza, gdyż nie wytwarzają się wtedy związki rakotwórcze, a my jesteśmy niezależni od pogody i pory roku. W przypadku grillowania nad żarem należy pamiętać, aby nie spalać śmieci, gazet, lakierowanego drewna czy podpałki. We wszystkich wymienionych produktach znajdują się sztuczne chemiczne związki, które podczas spalania będą przedostawać się wraz z dymem do żywności i mogą być toksyczne.
Jak rozpalić grill?
Kolejna kwestia to odpowiednie rozpalenie grilla. Już wiemy, że powinnyśmy użyć do tego odpowiednich produktów, czyli w przypadku tradycyjnego grilla – węgla czy brykietu z drzew liściastych (iglaste mogą zawierać żywice). Nie należy też używać otwartego ognia, a poczekać, aż się dobrze rozpali i zacznie żarzyć. Zależy nam, aby przygotowane produkty się nie spaliły, a dobrze upiekły, gdy temperatura będzie zbyt wysoka, możemy mieć potrawy surowe w środku, a na zewnątrz zwęglone. Niewystarczająco wypieczone mięso i ryby mogą być źródłem zatruć pokarmowych lub zakażenia pasożytami. Natomiast zbyt mocno usmażone jedzenie również jest niezdrowe ze względu na toksyczne związki. Dlatego też należy wykazać się cierpliwością oraz monitorować sytuację na bieżąco.
Czego warto użyć?
Przy przyrządzaniu potraw z grilla potrzebna nam będzie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie jednorazowe tacki aluminiowe. Ich użycie zapobiega skapywaniu wytopionego tłuszczu. Podczas smażenia na ruszcie tłuszcz ten trafia do rozpalonego węgla, czy brykietu, a przy spalaniu wydziela toksyczne i rakotwórcze związki, które następnie przedostają się w zmienionej formie do żywności i mogą negatywnie oddziaływać na organizm.
Jakie potrawy grillować?
Jak już wiemy jak przyrządzić, to teraz zastanówmy się jakie posiłki możemy przygotować? A więc możemy puścić wodze fantazji i sięgnąć po inne produkty niż tylko kiełbaski, czy karkówka. Warto wykorzystać drób, ryby, a także wiele kolorowych warzyw. Dla otrzymania lepszego smaku dobrze jest wcześniej przygotować domowe marynaty. W przypadku już zamarynowanego mięsa możemy mieć problem w ocenie jego świeżości, a gotowa marynata ze sklepu może zawierać wiele zbędnych barwników i konserwantów lub glutaminian sodu. Przygotowanie marynaty w domu pozwoli nam na wykorzystanie ulubionych ziół, a przede wszystkim naturalnych produktów.
W przypadku peklowanych, czy wędzonych wędlin i kiełbas również możemy spodziewać się wielu zbędnych substancji o niekonieczne pozytywnym wpływie na nasz organizm. Jeśli jest możliwość to przygotujmy posiłek własnymi siłami. Grillowanie to czas rozmów i relaksu. Nie korzystajmy z drogi na skróty w postaci gotowych produktów sklepowych. Przygotowane posiłki smakują lepiej, są zdrowsze, a proces ich przygotowania daje większą satysfakcję przy spożywaniu, bo przecież wiesz co jesz.
Oprócz produktów z grilla warto również wykorzystać świeże warzywa i przygotować kolorowe sałatki. Zawarte w nich przeciwutleniacze i witaminy korzystnie wpływają, a im więcej barw na talerzu, tym chętniej spożywa się posiłek. Oczywiście nie może zabraknąć do tak przyjemnie spędzonego czasu odpowiedniego towarzystwa w postaci przyjaciół, rodziny i dobrych znajomych, bo wtedy wszystko lepiej smakuje ☺