Proste i kreatywne zabawy wspierające rozwój motoryczny dziecka


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Nie bez powodu stwierdzamy, że ruch to zdrowie. Rodzice pragną zaszczepić w swoim
dziecku to przekonanie, aby przez całe swoje życie wiedziało ono, jakie korzyści może
czerpać z aktywności fizycznej. Wszelkie, nawet te najmniejsze czynności ruchowe
wykonywane przez dziecko od dnia jego narodzin wpływają pozytywnie na jego rozwój.

Jak dokładnie?

Rozwój psychofizyczny naszego dziecka rozwijamy już od dnia jego urodzenia. Prawidłowo kształtująca się motoryka dziecka zapewnia mu rozwój nie tylko siły fizycznej, ale wpływa na odpowiednią postawę, nabywanie mowy, umiejętność czytania i pisania, ale także równie ważne zdrowie psychiczne.

Dziecko, które rozpoczyna swoją naukę w szkole, powinno mieć opanowaną dużą część sprawności ruchowych. Młody człowiek w tym okresie potrafi już wykonać większość czynności samoobsługowych. Znaczących trudności nie powinny sprawiać mu drobne czynności z wykorzystaniem prostych narzędzi. Rozwój motoryczny dziecka można podzielić na motorykę małą, czyli wszelkie czynności, które wykonuje za pomocą swoich rąk (palców oraz dłoni) – do tej grupy można zaliczyć np. nawlekanie, pisanie, łapanie.

Z drugiej strony mamy do czynienia z motoryką dużą, która angażuje aktywność naszego całego ciała – tutaj wyodrębnimy skakanie, bieganie czy jazdę na rolkach. Ogromnie ważną częścią rozwoju motorycznego dziecka jest umożliwianie mu aktywnego spędzania czasu w połączeniu z dobrą zabawą.

Nigdy nie jest zbyt późno na doskonalenie ruchowe Twojego dziecka.

Oto propozycje ćwiczeń usprawniających motorykę dużą oraz małą:

1. Tworzenie torów przeszkód z uwzględnieniem wspinania się i czołgania, takie ćwiczenie można urozmaicić na różne sposoby. Dobrym pomysłem będzie rozsypanie określonych elementów, które dziecko będzie miało za zadanie zbierać po drodze. 

2. Ścieżki sensoryczne – aby zabawa była ciekawsza, ćwiczenia ruchowe można opatrzyć w doświadczenia zmysłowe, konkretnie dotykowe. Ścieżka sensoryczna może składać się z mat, na których umieścimy: watę, folię bąbelkową, ryż lub śliski materiał.

3. Ćwiczenia równoważne, czyli angażujące do pracy zmysł równowagi można bez problemu przeprowadzić w zaciszu domowym. Wystarczy na podłodze rozłożyć sznurek lub pasek i gotowe! Po linie można przechodzić bez dotknięcia podłogi, omijać ją w dowolny sposób (trzymając się jednak planu) lub wykorzystać w zabawie stanie na jednej nodze.

4. Chwytanie przedmiotów palcemi u stóp i przerzucanie ich w odpowiednie miejsce – najlepsze do tego ćwiczenia będą miękkie przedmioty, takie jak woreczki.

5. Kreślenie obrazków w powietrzu, np. słońce, szlaczki, litery, własne imię. Używamy rąk oraz nóg. 

6. Układanie precyzyjnych obrazków za pomocą kamyków, guzików, sznurków, grochu czy wykałaczek. 

7. Ekspresja artystyczna – na małych karteczkach zapisujemy kategorie, jakie razem z dzieckiem będziemy przedstawiać na obrazkach za pomocą wydzierania bibuły (może to być np. pejzaż, zwierzę, martwa natura, biżuteria). Losujemy i zabieramy się do wspólnej zabawy.

8. Precyzyjne wycinanie kształtów za pomocą nożyczek. Dla urozmaicenia i zainteresowania dziecka, kształty powinny być nieoczywiste, przerysowane, udziwnione.

9. Nawlekanie koralików na sznurek lub wykonywanie korali z makaronów rurek.

10. Wspólne gotowanie – zabawy z ciastem. Pamiętajmy o tym, że każdy bałagan można sprzątnąć! 🙂 Najważniejsza jest wspólna, dobra zabawa z dzieckiem, przy okazji wspierania jego rozwoju.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia