Ciekawe i kreatywne sposoby na utrwalenie ortografii u dzieci starszych


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

W jaki sposób zapisujemy wyraz "rzeżucha"? Czy zdarzyło Ci zastanawiać jak wygląda prawidłowo napisane słowo "błahostka"? A może to Twojemu dziecku trudność sprawia zapis większości słów, które rządzą się konkretnymi zasadami ortograficznymi?

Zasady pisowni wyrazów języka polskiego obowiązują każdego z nas. Nauka ortografii jest trenowana podczas edukacji człowieka już od młodszych lat szkoły podstawowej. Przyswajanie zasad pisowni wyrazów powinno być połączone z nauką w innych obszarach, aby pozwolić dziecku na optymalne dla jego możliwości przyswojenie tej wiedzy. Dlatego ćwiczenia ortograficzne można przemycać wraz z nauką polonistyczną, matematyczną czy w trakcie zajęć ruchowych.

Jednak, nie każde dziecko będzie bezproblemowo przyswajało tę wiedzę, z racji swoich indywidualnych możliwości intelektualnych, ale także i psychofizycznych. Warto więc zadbać o przyjazny dla dziecka trening ortografii w domu, który będzie wspomagał naukę szkolną w ineteresujący dla niego sposób. Takie zabawy można również potraktować jako dobrą metodę na spędzenie wspólnego czasu.

Poniżej, przedstawiamy kilka ciekawych sposobów zmodyfikowania popularnych gier i zabaw w ćwiczenia utrwalające ortografię:

Dobble

Prawdopodobnie większość dzieci miała przyjemność grać w tę grę. Zasada gry w Dobble polega na wyszukiwaniu wspólnego elementu pomiędzy kartą, która leży na stole a kolejnymi kartami posiadanymi przez uczestników. Dobble zazwyczaj przedstawia pewne konkretne elementy, np. zwierzęta czy kształty. Z łatwością można jednak stworzyć tę grę pod własne preferencje, ręcznie (wycinając kółka i zamieszczając na nich wyrazy z pożądaną przez nas literą) lub w internetowym generatorze kart Dobble, który tę pracę wykona za nas szybciej.

Memory

Kolejna, bardzo znana gra planszowa polegająca na znajdowaniu par na małych kartonowych kafelkach. Nietrudno wykonać taką grę własnoręcznie. Wystarczy kartkę A4 podzielić na kilkanaście równych części (np. kwadraty wielkości 7 cm x 7 cm), wyciąć je, na każdym z kafelków zapisać wyrazy z pożądaną literą do zapamiętania i ewentualnie zalaminować kwadraciki, aby posłużyły nam dłużej.

Wykreślanka

Tę formę łamigłówki można z łatwością stworzyć w generatorze internetowym – taki sposób będzie zdecydowanie najprostszy. Wyrazy do wykreślenia powinny być tymi problematycznymi dla dziecka, aby częstsze ich powtarzanie przyczyniło się do ich zapamiętania.

Krzyżówka

Podobnie jak wykreślanka, krzyżówka to dobra metoda na zapamiętanie pisowni wyrazów. Już kilka haseł pozwoli dziecku utrwalić zapis wyrazu, a także da możliwość treningu umysłu oraz świetnej zabawy.

Bystre oko

Słynna gra, w której dzieci szukają wyznaczonych elementów pośród wielu innych komponentów planszy. Dlaczego więc nie skorzystać jednocześnie z fascynującej gry i przy okazji jeszcze więcej się nauczyć? Na dużej kartce A4 można zapisać kilkadziesiąt słów, które później podczas wspólnych zabaw, rodzic po kolei głośno wymawia, a zadaniem dziecka jest ich wyszukanie spośród innych. Aby plansza była bardziej przyjazna dla oka, obok wyrazów warto naszkicować odpowiadające im małe obrazki.

Ćwiczenia ruchowe

Jak już wiadomo, utrwalanie wszelkich zasad lub pisowni wyrazów powinno odbywać się wraz z wykorzystaniem innych obszarów edukacji (np. muzyka, matematyka) lub za pomocą zmysłów (np. słuch czy węch). Jednym z ciekawszych sposobów zapamiętywania pisowni wyrazów mogą być ćwiczenia ruchowe. Przykładowo, jeśli dla dziecka problematyczna jest pisownia wyrazów z „h” i „ch”, na jednej kartce A4 zapisujemy jedną z tych liter, a na kolejnej drugą z nich. Rodzic wypowiada słowo (np. druh, huśtawka, chór), a dziecko ma za zadanie stanąć na odpowiedniej kartce z literą.

Aby nauka ortografii przebiegała harmonijnie, warto pamiętać, że już wczesna jej edukacja powinna być urozmaicona i dopasowana do możliwości dziecka. Młodzi ludzie często preferują graficzne przedstawienie informacji, dlatego wszelkie zasady pisowni wyrazów w języku polskim można zaprezentować im w postaci map myśli czy rozrysowanych schematów. Nie ma również przeszkód, aby poszukać wierszyków pomagających zapamiętać wyjątki ortograficzne. Co więcej, takie rymowanki można ułożyć samodzielnie wraz z dzieckiem  dobrze się przy tym bawiąc.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia