W jaki sposób się uczyć, by było to skuteczne i przyjemne?


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Nauka, oprócz przynoszenia wymiernych korzyści w postaci zdobytej wiedzy, powinna być równie ciekawa oraz skuteczna. Czy dostrzegasz, że Twoje dziecko może mieć trudności z doborem odpowiednich dla siebie metod uczenia się? Być może chciałoby spróbować swoich sił z różnymi technikami, ale nie do końca wie, jak się za to zabrać? Poniżej znajdziecie Państwo kilka interesujących sposobów samodzielnej nauki dla Waszego dziecka.

 

Podział materiału z ewentualnym nagradzaniem

Twoje dziecko może być zwyczajnie przerażone i sfrustrowane ilością materiału, którą musi przyswoić. Przez to, istnieje możliwość utraty motywacji. Lektura do przeczytania? Dłuższa notatka z historii? W takich przypadkach można wykorzystać podział materiału na części: nastawienie budzika na 15 minut (w tym czasie pociecha przyswaja wiedzę), następnie przerwa. Takim przerywnikiem może być np. 5 minut odpoczynku, ale także drobna nagroda, być może porcja jagód albo kawałek gorzkiej czekolady lub kilka minut z ulubioną muzyką.

Fiszki

Idealne do nauki słówek z dowolnego języka obcego. Jedna strona fiszki zawiera słowo po polsku, a druga tłumaczenie. W ten sposób nasz umysł szybciej przyswaja i zapamiętuje nowe wiadomości. Fiszki mogą być na tyle podręczne (zrobione z małych karteczek), że można korzystać z nich nawet w komunikacji miejskiej. Fiszki sprawdzą się również w przypadku nauki wzorów matematycznych, dat historycznych, pojęć czy różnych innych definicji. W dodatku, gdy dziecko tworzy je samo, zapamiętuje zapisywane informacje.

Kreatywne opowiadanie

Ta metoda wspaniale utrwala wcześniej zapamiętane wiadomości. Twoje dziecko może wyobrazić sobie, że wciela się w rolę np. nauczyciela lub wykładowcy i zdobytą wcześniej wiedzę (definicje pojęć, wydarzenia historyczne, lekturę, opowiadanie itp.) przekazuje komuś innemu. Tym sposobem powtarza przyswojone informacje. Jako rodzic, możesz stać się takim uczniem lub widownią dla swojego dziecka.

Samodzielnie stworzone gry edukacyjne

Stworzenie własnej, prostej gry wymaga troszkę czasu, ale może być skuteczne. W ten sposób łączymy naukę z zabawą i przyjemnością. Oto propozycje:
✔️ „Memory”, świetna do nauki ortografii – na małych, kwadratowych kartkach (można je później zalaminować, ale nie trzeba) wypisujemy trudne do zapamiętania słówka, następnie gramy jak w tradycyjne memory znajdując pary;
✔️ „Milionerzy”, można wykorzystać w przypadku starszych dzieci do nauki wybranej dziedziny – podobnie jak w tradycyjnym programie telewizyjnym tworzymy pytania, za które dziecko zdobywa nagrodę w przypadku prawidłowej odpowiedzi (nagroda może być dowolna, np. ulubione owoce);
✔️ gra planszowa – prosta gra, w której można wykorzystać pionki i kostkę – planszę takiej gry można narysować na zwykłej białej kartce A3 (jest tutaj pełna dowolność i kreatywność), warto stworzyć też małe fiszki z pytaniami lub zadaniami do wykonania, które dołączymy do planszy.

Mapy myśli

Jedna z najbardziej popularnych form porządkowania swojej wiedzy wpływająca na szybsze zapamiętywanie informacji przez nasz mózg, usprawnia także logiczne myślenie. Jest dobrą metodą nauki dla wzrokowców. Mapy myśli tworzone są według specjalnego sposobu notowania wiadomości. Daną mapę rozpoczynamy od nakreślenia ogólnego tematu na środku kartki, od którego prowadzimy „odnogi”, czyli linie zawierające kolejne pojęcia łączące się z tematem, docierając do coraz to bardziej szczegółowych informacji. To Twoje dziecko decyduje jak duża będzie jego mapa myśli.

Warto dostosować technikę uczenia się do preferencji dziecka. Jeżeli Twoja pociecha najskuteczniej uczy się słuchając kogoś, możesz pomóc jej w tym czytając konkretne informacje. Niektóre dzieci czytają swoje notatki na głos – to równie dobra metoda. W tym przypadku można wykorzystać nagrywanie siebie, aby później odtwarzać materiał i uczyć się go ponownie. Na efektywną naukę wpływa też otoczenie, w którym młody człowiek przebywa. Każde dziecko powinno znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce, by czuć się komfortowo, ale również w celu spokoju w czasie nauki.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia