Ciekawe i skuteczne techniki relaksacji dla dzieci


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Wyciszenie, odpoczynek, regeneracja - słowa, które w samym swoim brzmieniu kojarzą się nam z relaksacją. Moment wytchnienia po ciężkim dniu, czy wyczerpującej pracy należy się przecież każdemu z nas. Ale czy ta kwestia dotyczy wyłącznie osób dorosłych? Co z relaksacją dzieci? A kiedy chęć wsparcia rozwoju dziecka nabiera zbyt dużego wymiaru?

Proces relaksacji to stan rozluźnienia mięśni, wyciszenia umysłu, odpuszczenia i pozbycia się negatywnej energii zebranej w ciągu całego dnia. Podczas głębokiego odpoczynku, fale naszego mózgu wchodzą na inne częstotliwości, czyli zmienia się jego aktywność elektryczna. W ferworze codzienności, dorośli często zapominają, że wytchnienie po ciężkim dniu należy się również ich młodym pociechom. Oto kilka ciekawych metod relaksu, które można zaproponować swojemu dziecku, uwzględniając jego wiek czy możliwości psychofizyczne:

Relaksacja kierowana, czyli trening według Jacobsona

Technika relaksacji według Edmunda Jacobsona, psychiatry pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, co pozwala ciału na głęboką relaksację. Nasze mięśnie wyjątkowo mocno reagują na stres czy nadmierny wysiłek, dlatego ta metoda wpływa na ich rozluźnienie, a ponadto, zwiększoną świadomość swojego ciała. Medytacja ta jest łatwa do znalezienia w wyszukiwarce internetowej pod postacią nagrań kierowanych.

Muzykoterapia

Inaczej terapia poprzez muzykę. Wykorzystywana szczególnie podczas wspierania rozwoju dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i zaburzeniami, ale przecież „muzyka łagodzi obyczaje...”. Dlatego sprawdza się w redukcji napięcia i złagodzeniu stanu emocjonalnego u każdego człowieka, pozwala przegnać natłok myśli. Muzyka cieszy, można z łatwością wkorzystać ją do swobodnej zabawy z dzieckiem (np. połączyć ją z tańcem).

Taniec

Nie trzeba być zawodowym tancerzem, by dobrze się bawić. To mogą być swobodne ruchy do ulubionej piosenki – ruch to zdrowie, to także możliwość rozluźnienia się po wypełnionym aktywnościami dniu, a ponadto świetna zabawa dla pociechy i jej rodzica.

Bajkoterapia

Świetnym rozwiązaniem do wykorzystania są bajki specjalnie przygotowane do wsparcia relaksacji dzieci. Takie opowiadania, zazwyczaj odpowiednio dłuższe, zawierają wyrażenia związane z odpoczynkiem i wyciszeniem. Zazwyczaj, instruują dziecko co do kolejności wykonywania czynności prowadzących do zrelaksowania się (zamknięcie oczu, wyobrażenie sobie przyjemnego miejsca, spokojny oddech). Łatwe do nabycia pod postacią książek lub w wyszukiwarce internetowej.

Świadomy oddech

Niezwykle ważna dla każdego człowieka jest świadomość prawidłowego toru oddechowego oraz jego głębokość. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na wczesne zwracanie uwagi na tę kwestię. Podczas stresu, tremy czy wzmożonego napięcia emocjonalnego, wzrastać może prędkość i sposób oddychania. W takiej sytuacji rodzic może wybrać z dzieckiem ciche i przyjemne miejsce do przeczekania trudnej sytuacji, a w tym czasie skupić się na jego oddechu, który powinien być spokojny, miarowy, cechujący się odpowiednim torem (wdech przez nos, wydech ustami). Rodzic może demonstrować tę czynność wraz z dzieckiem, tym samym naprowadzać go i wspierać. Dobrym pomysłem może być cicha, spokojnie grająca w tle muzyka.

Joga dla dzieci

Taka forma jogi, oprócz pracy nad mięśniami i postawą, wpływa na wyciszenie, cierpliwość, koncentrację uwagi, świadomość ciała czy równowagę. Doskonałym pomysłem może być połączenie jogi z opowieściami, czyli praca z ciałem wraz z jednocześnie opowiadaną bajką (takie nagrania można znaleźć w wyszukiwarce internetowej). Zajęcia jogi dla dzieci często odbywają się grupowo, stacjonarnie w różnych miastach Polski, dlatego warto sprawdzić taką ofertę w swoim miejscu zamieszkania.

Masaż

Jedną z korzystniejszych form odpoczynku dla dzieci może być masaż. Większość osób dorosłych określa go jako przyjemny. Podobnie jest u dzieci – świadome, delikatne ruchy masujące mogą wpłynąć na rozluźnienie spiętych mięśni. Najlepiej jest, aby rodzic przed wykonaniem masażu posłużył się sprawdzonymi filmami instruktażowymi lub zaczerpnął specjalistycznej wiedzy, aby zrobić to w bezpieczny sposób.

Kontakt z naturą i zwierzętami

Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z przyrodą pozwala naszemu ciału oraz umysłowi na głęboki odpoczynek. Cisza, spokój, dźwięki Matki Ziemi, a także naturalne zapachy i piękne widoki mogą korzystnie wpłynąć na dziecięcą relaksację. Bardzo terapeutyczna może być bliskość ukochanego zwierzaka. A gdyby tak połączyć to jeszcze z...

...zabawą!

Dziecko doskonale rozwija się poprzez naturalną możliwość zabawy. Ponadto, dzięki temu uczy się i wyraża swoje emocje. Jednak zabawa może być równie relaksująca, co pouczająca. Do tego celu można wykorzystać zabawy relaksacyjne, które łączą inne, wyżej wymienione, techniki, np. oddechowe, ruchowe czy masaż. Warto pomyśleć o zabawie na świeżym powietrzu, czy z akompaniamentem ulubionej muzyki.

Ostatnią kwestią jest oczywiście sen, który przynosi ulgę w wielu dolegliwościach, także w narastającym napięciu. Podczas snu regeneruje się układ nerwowy dziecka, a cały organizm nabiera równowagi.

Drogi Rodzicu! Pamiętaj o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Twoje dziecko może być równie przebodźcowane i przytłoczone codziennymi obowiązkami, jak Ty. Warto zastanowić się, czy dodatkowe zajęcia lub inne codzienne aktywności nie są zbyt angażujące Twoją pociechę. A może jest ich za dużo? Dostosuj obłożenie zajęciami i dodatkowymi czynnościami do możliwości swojego dziecka.

Dobrej zabawy podczas wspólnego odpoczynku! 😀 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia