Dieta wegańska u dziecka- z czym to się je?


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

W ostatnich latach mocno zwraca się uwagę na ograniczenie podaży mięsa nie tylko u dorosłych ale również u dzieci, mówi się o tzw. diecie fleksitariańskiej. Jest to bardzo dobry kierunek, ponieważ jako społeczeństwo jemy zdecydowanie za dużo mięsa i przetworów mięsnych.

Zdarza się również, że rodzice wraz z dzieckiem przechodzą na dietę wegatariańską. Wegetarianizm w najogólniejszej postaci kładzie szczególny nacisk na wyłączenie z diety mięsa i jego przetworów, natomiast weganizm całkowicie wyklucza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.
A co jeśli rodzic zdecyduje się na dietę wegańską? Czy jego dziecku grożą niedobory?

Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących a także dzieci.

Stanowisko American Dietetic Association, czyli Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego uważa, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.

Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania.

Ministerstwo zdrowia w Polsce uważa, że prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie (np. laktoowowegetariańska) spotkały się z pozytywną oceną lub informacją o braku przeciwwskazań do ich stosowania.

Obecnie przeprowadza się wiele badań, które wskazują, że:
- diety roślinne u dzieci pozytywnie wpływają na wszystkie parametry związane z ryzykiem chorób krążenia w dzieciństwie, przez co mogą zmniejszyć ryzyko chorób krążenia w dorosłości.
- dzieci wegetariańskie są szczuplejsze, ale i wyższe, w porównaniu do dzieci jedzących mięso.
- Parametry dzieci wegetariańskich w większości przypadków znajdowały się pomiędzy 25 a 75 centylem;
-wegetarianki, a szczególnie weganki, częściej i dłużej karmią swoje dzieci piersią.

To oczywiście tylko kilka wniosków, ale zdecydowanie warto zgłębić temat, ponieważ korzyści ze stosowania diety wegańskiej jest naprawdę wiele.

O czym warto pamiętać na diecie wegańskiej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta wegańska powinna być prawidłowo zbilansowana, ponieważ trzeba zapewnić dziecku wszystkie mikro i makroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Poniżej kilka podstawowych zasad, które warto znać na początku przygody z weganizmem:

I Odpowiednie łączenie składników:

Czy wiesz, że żelazo lepiej wchłania się w obecności witaminy C? Warto o tym pamiętać komponując posiłek.

Dobre połączenia:
- chleb żytni z hummusem i papryką
- kaszotto z dynią posypane pietruszką
- owsianka na napoju roślinnym z pastą sezamową i czarną porzeczką.

Stwórz listę produktów bogatych w żelazo i witaminę C, łącz je zawsze razem. Taka tabelka powinna być znana, jak tabliczka mnożenia. Na początku warto powiesić ją na lodówce i korzystać z niej każdego dnia.

II Różnorodne produkty

Dieta wegańska to bogactwo warzyw, owoców, nasion, produktów zbożowych. Naprawdę jest w czym wybierać! Wprowadzaj stopniowo nowości do diety dziecka. Staraj się wybierać produkty lokalne i sezonowe.
Czy możesz wprowadzać gotowe produkty wegańskie? Jasne ale zawsze czytaj skład. Na rynku jest dostępnych coraz więcej wartościowych produktów, ale jest też grupa produktów, których skład nie zachęca do jedzenia. Stawiaj na jakość produktów, które kupujesz i podajesz maluchowi.

III Sposób podania

Zasada może wydawać się niepotrzebna ale z mojego doświadczenia wynika, że dzieci boją się tego czego nie znają. Warto podawać posiłki w różnej konsystencji. Jeśli maluch nie chce jeść buraków w zupie, przygotuj z nich burgery buraczane albo frytki. Przemycaj zdrowe produkty w różnorodnej formie.

IV Regularne posiłki

To uniwersalna zasada o której warto pamiętać. Dzięki temu uczysz dzieciaki zdrowych nawyków żywieniowych.

V Napoje między posiłkami

Składniki obecne m.in w herbacie mogą utrudniać wchłanianie żelaza, dlatego podawaj dziecku napoje pomiędzy posiłkami.

Jak zbilansować dietę wegańską w praktyce? (wybrałam najważniejsze zasady)

- codziennie 4-5 porcji produktów zbożowych: różnorodność kasz, pieczywa na pewno pomoże Ci zadbać o witaminy z grupy B.

  • 2-3 porcje roślin strączkowych: to świetne źródło białka roślinnego. Uwzględnij w swojej diecie również tofu, tempeh.
  • 400-500 g warzyw: mogą być zarówno świeże, gotowane lub pieczone. Pamiętaj, że surowe warzywa mają najwięcej witamin, staraj się żeby one były podstawą Twojej diety.
    Wybieraj warzywa sezonowe i lokalne.
  • 300-400 g owoców: zadbaj szczególnie o owoce jagodowe, które są bombą witaminową: stanowią główne źródło witaminy C i antyoksydantów.
  • Tłuszcze: uwzględnij 1-2 łyżki oliwy dobrej jakości oraz 1 garść orzechów.

A co z suplementacją?

Najważniejsze suplementy o których trzeba pamiętać to witamina B12 ,witamina D, DHA. Ich dawkę warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj jednak, że będąc na diecie wegańskiej dziecko narażone jest na niedobór wapnia, dlatego wybieraj produkty fortyfikowane w wapń oraz wodę mineralną.

Pamiętaj, jeśli masz problemy z wprowadzeniem diety wegańskiej lub obawy związane z niedoborami u malucha, skonsultuj się z dietetykiem, który podpowie i nauczy Cię, jak prawidłowo zbilansować dietę.

Artykuł nie zawiera wszystkich najważniejszych zasad i zagadnień związanych z dietą wegańską. Zostały w nim poruszone wybrane elementy. Zachęcamy do zapoznania się bliżej z dietą wegańska.

 

 

 

 

 

 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia