autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Planowanie posiłków przydaje się szczególnie wtedy, gdy mamy dzieciaki i mocno ograniczoną ilość czasu wolnego. Ma ono wiele zalet, ale na plan pierwszy wysuwają się: oszczędność czasu, zdrowsze posiłki i mniej codziennego stresu. W tym artykule przeczytasz, dlaczego warto planować posiłki i jak to robić z głową.

Dzięki planowaniu posiłków:

  1. Cała Twoja rodzina będzie lepiej jadła. Planując posiłki z wyprzedzeniem, masz większą kontrolę nad tym co ląduje na waszych talerzach. Unikasz sytuacji, gdy zbliża się pora obiadu, pojawia się głód, a lodówka świeci pustkami. Łatwiej wtedy skusić się na niezdrowe przekąski czy przypadkowe dania gotowe. Jeśli poświęcisz na zaplanowanie posiłków pół godziny raz w tygodniu – twoje posiłki będą zdrowsze, a menu bardziej zbilansowane. Masz wtedy czas aby przemyśleć jadłospis, zawrzeć w nim wartościowe produkty, np. różnorodne warzywa czy orzechy. Na spokojnie zaplanujesz na obiady w ciągu tygodnia dania z mięsem, ale też z rybą czy strączkami. One zazwyczaj wymagają lepszej organizacji w kuchni. Możesz wybrać odpowiedni przepis, wcześniej przygotować półprodukty, zlecić komuś z domowników przygotowanie części potrawy, rozłożyć przygotowanie na raty itp. Zdrowsze posiłki przekładają się bezpośrednio na poziom energii w ciągu dnia i odporność na choroby u rodziców i dzieciaków.
  1. Wyrzucasz mniej jedzenia. Idziesz na zakupy z listą sporządzoną według planu posiłków, więc kupujesz tylko to co niezbędne i w takiej ilości jaka jest potrzebna. Mniej jedzenia wyrzucasz, mniej się marnuje. Robiąc zakupy bardziej świadomie dbasz tym samym o środowisko.
  1. Szybciej, sprawniej i rzadziej robisz zakupy. Wszystko jest zaplanowane, możesz robić zakupy raz na tydzień lub rzadziej. Oszczędzasz czas, który możesz wykorzystać na inne przyjemniejsze sprawy niż chodzenie pomiędzy półkami czy stanie w kolejkach do kasy.
  2. Redukujesz stres, masz więcej spokoju. Posiłki zaplanowane, zakupy zrobione, w menu zdrowe różnorodne dania, i takie, które lubią dorośli i takie, które lubią dzieci. W szafkach kuchennych lub zamrażalce – zapas awaryjnych produktów lub gotowców z dobrym składem, z których, w razie potrzeby, możesz przygotować ekspresowe dania. Jesteś przygotowana na nadchodzący tydzień, nie musisz myśleć codziennie o tym, co przygotować na obiad. Działanie zgodnie z planem to mniej niepewności, większy komfort i więcej spokoju.

 

Jak planować posiłki?

Najważniejsze to robić to z wyprzedzeniem, np. w sobotę robić plan i zakupy na nadchodzący tydzień. Dokładną metodę można dopasować do siebie, biorąc pod uwagę własne możliwości czasowe, ilość posiłków zjadanych w domu, zwyczaje żywieniowe itd. Można np.:

  • Przygotowywać na zwykłej białej kartce A4 rozpiskę tygodniową na śniadania, obiady i kolacje.
  • Przygotowywać rozpiskę tygodniową na same obiady - śniadania i kolacje komponujemy wtedy na bieżąco z dostępnych produktów.
  • Korzystać z gotowych szablonów tygodniowych czy miesięcznych dostępnych w Internecie, które można samodzielnie wydrukować i powiesić na lodówce.
  • Zakupić suchościeralny planer posiłków i powiesić go na stałe w kuchni. Taki planer można wielokrotnie uzupełniać i zmazywać. Jeśli będzie on jeszcze ładnie wykonany, będzie ci się przyjemnie z niego korzystać, co może stanowić dodatkową motywacją do planowania.

 

Praktyczne rady:

  • Rób duże zakupy raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Listę zakupów sporządzaj zgodnie z planem posiłków. Staraj się kupić wtedy większość produktów potrzebnych do ugotowania dań z listy. Produkty, których nie można kupić na zapas, jak np. pieczywo kupuj w małych sklepikach blisko domu. Oszczędzisz dzięki temu czas.
  • Brakuje ci pomysłów? Stwórz własną ściągawkę z ulubionymi potrawami swojej rodziny (ulubione dana dzieci, ulubione dania dorosłych) i korzystaj z niej przy braku natchnienia. Niech inni domownicy włączą się w planowanie posiłków.
  • Przy każdych zakupach zaopatrz się w kilka gotowców z dobrym składem, na dni kiedy nie masz czasu na gotowanie skomplikowanych dań lub na inne awaryjne sytuacje. Mogą to być np. gotowa zupa z mrożonki, mrożone frytki do podgrzania w piecu, gotowa zupa krem, mrożone pierogi z dobrym składem, spody do pizzy, tuńczyk w puszce lub łosoś wędzony do przygotowania szybkiego makaronu z rybą, warzywa na patelnię, strączki w puszce czy makarony z ciecierzycy, soczewicy czy zielonego groszku.
  • Bądź elastyczna! Przygotuj się nie zawsze uda się zrealizować plan. Zaplanujesz piękny zbilansowany i zdrowy jadłospis na cały tydzień, zrobisz pod to zakupy. A potem w trakcie tygodnia wyjdzie kilka nieprzewidzianych sytuacji, małych katastrof czy dodatkowych rzeczy do załatwienia, które sprawią, że nie będziesz w stanie zrealizować planu. Nie miej wyrzutów sumienia, bądź elastyczna, odpuść, skorzystaj z gotowców.

Planowanie rodzinnych posiłków zdecydowanie ułatwia prowadzenie zdrowej diety. Jesteśmy bardziej zorganizowani, lepiej kontrolujemy to, co jemy i wyrzucamy mniej jedzenia. Warto spróbować zaplanować dania na cały tydzień i sprawdzić, jak działa takie rozwiązanie w praktyce.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia