autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Szelest liści. Ludziki z kasztanów i kalosze. To może oznaczać jedno: JESIEŃ. Jesienne popołudnia mogą sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu z rodziną. W końcu kto z nas nie marzy w taką pogodę o ciepłym kakao i kocu? Mam dzisiaj dla was jeszcze jedną propozycję na wspólne popołudnie. Zróbcie ZAPASY.
Tak, jak niektóre zwierzęta gromadzą zapasy na zimę. Po co? Żeby przetrwać ale też, aby mieć więcej czasu na leniuchowanie? Tego nie wiemy ale jedno jest pewne: warto przygotować się na chłodne dni.

Od czego zacząć?

1. Zróbcie porządki

Przejrzyjcie co wam zostało w szafkach, czego jest za dużo, a czego za mało. Świetnie sprawdzi się checklista z produktami, które lubicie. Koniecznie zajrzyjcie do szafki z przyprawami i sprawdźcie ich datę przydatności do spożycia. To produkty o których często zapominamy i wiele z nich traci swoją świeżość. Wspólnie posegregujcie produkty, które nie nadają się do spożycia i wybierzcie się na zakupy.

2. Zaplanujcie

Stwórzcie listę zakupów w której uwzględnicie nie tylko produkty sypkie, konserwy i przetwory ale również słoiczki, pudełka i puszki. Dlaczego? Pochowanie produktów do odpowiednich pojemników wpływa na ich jakość ale również przyspiesza przygotowanie posiłków. Nie musisz szukać w ogromnej ilości opakowań ale masz pojemniki zawsze pod ręką. Zróbcie wspólnie ładnie etykiety i opiszcie, co znajduje się w każdym słoiczku.

3. Zamroźcie

Co warto mrozić? Nie tylko owoce i warzywa ale również zupy, sosy, puddingi, musy owocowe, puree, gofry, placuszki. 

Możesz mrozić również pieczywo, bagietki, ciasto francuskie, kruche ciasto. Koniecznie sprawdźcie, które gotowe dania mają dobry skład i zróbcie im miejsce w swoich zapasach. Na pewno będą ratunkiem na czarną godzinę. Koniecznie zróbcie oznaczenie produktów z datą przydatności do spożycia.

4. Zróbcie przetwory

Nie ma lepszych dżemów niż te przygotowane przez babcie i mamy. Podobnie jest z konfiturami, sokami i warzywami w słoiczkach. Wspólne robienie przetworów to także świetna okazja do rozmów o tym, „jak było kiedyś”. Babcie chętnie dzielą się historią, a poza tym warto podpytać je o tajne receptury, żebyście mogli sami się nauczyć robić takie pyszne przetwory.

Jakieś pomysły?
No pewnie! Cała lista:

- kiszonki;
- dżemy;

- owoce w syropie;
- powidła;
- sosy warzywne;
- ketchup z dynii;
- przeciery z cukinii;

Warto również zaopatrzyć się w produkty tj. pomidory z puszki, kukurydza, fasolka z puszki. Takie produkty często ratują nas przed sięgnięciem po małowartościową żywność.

Jesień to naprawdę wspaniały czas do tego, żeby być ze sobą jeszcze częściej. Może dobrym pomysłem będzie robienie wieczorków kulinarnych? Wspólne robienie kakao i oglądanie filmów?

Czy to ma związek z dietetyką? Ogromny! Często nie zwracamy uwagi na to, że podczas wspólnego spędzania czasu mamy okazję pokazać dzieciom świat zdrowego odżywiania i budowania nawyków żywieniowych. Nawyki są czynnością powtarzalną, którą buduje się systematycznie. Właśnie dlatego wykorzystujcie wspólny czas na tworzenie swoich rytuałów, które maluchy zapamiętają.

A skoro o jesieni mowa to koniecznie łapcie przepis na domowe kakao.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia