autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Gdy w 2019 r. doszło do porażenia piorunem grupy turystów w Tatrach wielu z nas zadawało sobie pytanie ? jak to się mogło stać ? Ostatnio burze nawiedziły wiele miejsc w Polsce, dlatego warto wiedzieć jak uchronić siebie i najbliższych oraz jak wybrać polisę, by w zakresie miała także ochronę w sytuacji wystąpienia porażenia piorunem.

Jak się zachować podczas burzy ?

Znamy zapewne od swoich babć zdanie: „jeśli zobaczysz błysk, licz do 30, jeśli w tym czasie zagrzmi – chowaj się, burza jest blisko”. Ok, tylko jak i gdzie się schować ? Najbezpieczniej jest w budynku, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Poniżej kilka zasad, o których warto pamiętać i przekazać je swoim dzieciom:

  1. Widzisz drzewo na polu ? Nie idź tam! Wysokie obiekty, jak drzewa, słupy czy wieże, to idealni przewodnicy ładunku elektrycznego.
  2. Z tych samych powodów nie wchodź na wzgórza, czy pagórki, aby nie być wystającym punktem na horyzoncie.
  3. Unikaj wody ! Jezioro, morze, czy staw to zdecydowanie złe miejsca na kryjówkę. Po uderzeniu pioruna prąd bardzo szybko przemieści się w wodzie.
  4. Metal to najlepszy przewodnik. Do wspomnianego wyżej wypadku w górach doszło prawdopodobnie dlatego, że piorun uderzył w łańcuch, dzięki któremu grupa turystów wspinała się na szczyt. W czasie burzy unikajmy wszystkiego co metalowe !
  5. Pamiętaj o zasadzie 4 także, gdy schronisz się w aucie. Nie dotykaj jego metalowych elementów.
  6. Po znalezieniu się w bezpiecznym miejscu pozostań tam jeszcze przez 3 min. od ostatniego słyszanego grzmotu.

Na zewnątrz szukaj więc schronienia jak najniżej, staraj się nie być najwyższym obiektem i nie używaj niczego, co jest metalowe, np. parasolki.

Zasady do przestrzegania w domu

  1. Nie używaj przedmiotów podłączonych do prądu.
  2. Odsuń się od okien i zadbaj, by były zamknięte.
  3. Nie kąp się podczas burzy, woda w rurach też może przewodzić prąd.
  4. Nie pal w kominku, ani w piecu – dym wytworzy zjonizowane powietrze, które może być przewodnikiem.

Jeśli Twoje dziecko wakacje spędzi w górach, szczególnie ważne jest, by znało powyższe zasady. Ciało człowieka przewodzi prąd dużo lepiej, niż skały dlatego w górskich rejonach niebezpieczeństwo wzrasta. Pogoda zmienia się szybko, a człowiek przyciąga wyładowania. W przypadku wycieczek grupowych pracownicy GOPR radzą, by się rozproszyć. Wówczas te osoby, które unikną porażenia udzielą pomocy pozostałym.

Mitem jest opinia, że telefon komórkowy przyciąga wyładowania, jednak lepiej jest, by nic nie rozpraszało uwagi dziecka podczas burzy, dzięki temu ukryje się w bezpiecznym miejscu. Co ważne szałas, czy przystanek lub inne zadaszenie, ochroni dziecko tylko przed opadami deszczu, ale nie zabezpieczy przed porażeniem piorunem. Jest to wiedza, którą na pewno warto przekazać swoim pociechom.

Jak zapewnić dziecku ochronę ?

Warto sprawdzić, czy w zakresie polisy ubezpieczeniowej, którą posiada dziecko jest także ochrona w razie porażenia piorunem. Warto wybrać polisę z jak najszerszym zakresem, gdyż nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć. Nasza oferta w cenie podstawowej zawiera także ubezpieczenie na wypadek porażenia piorunem w każdym wariancie. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka możliwie jak najszerzej, tym bardziej, że nawet podstawowy wariant zawiera tę ochronę i to bez względu na to, czy dziecko przebywa w Polsce, czy za granicą.

Czym grozi porażenie piorunem ?

W wyniku porażenia w krótkim czasie dochodzi do działania w ciele człowieka prądu stałego o ogromnym natężeniu. Skutki porażenia piorunem mogą być różne, od ustania czynności życiowych, po zaburzenia świadomości, widzenia, aż po oparzenia. Rozległość tych ostatnich uzależniona może być od tego, z czym porażony miał kontakt. Jeśli z wodą - wystąpić mogą wykwity w formie figur piorunowych i znamion Lichtenberga. Głębokie poparzenia mogą się pojawić, gdy dziecko dotykało metalowych przedmiotów.

  Podsumowując

          Bez względu czy dziecko wyjeżdża za granicę, czy zostaje na czas wakacji w Polsce ochrona, którą zapewniamy obejmuje także porażenie piorunem. Zabezpiecz swoje dziecko od następstw wszelkich możliwych ryzyk i kup polisę online już dziś.

 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia