autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Skoro spadł już pierwszy śnieg, na drogach pojawia się oblodzenie, a my wyciągamy grubsze kurtki, to znak, że zima powoli się zaczyna. Zabawy na śniegu, to coś, co większość dzieci uwielbia o tej porze roku. Bieganie po śniegu, ślizganie się na lodzie, czy lepienie bałwana potrafi zająć im cały dzień. Jednak wielogodzinne przebywanie na mrozie, w wilgotnych ubraniach, bez ochrony przed wiatrem, może skończyć się odmrożeniem.

Odmrożenie to wg ubezpieczyciela: uszkodzenie skóry, powstałe w wyniku działań niskiej temperatury. Stopień odmrożenia określany jest w dokumentacji medycznej przez lekarza. 

Najczęściej odmrożeniu ulegają:
Uszy -> ponieważ dzieci często zdejmują czapki w trakcie zabawy, 
Palce rąk -> w przemoczonych rękawiczkach, albo ich pozbawione,
 Nos -> nieokryta i wystająca część ciała w pierwszej kolejności odczuwa negatywne skutki odmrożenia, 
Palce stóp -> w przemoczonym obuwiu po kilku godzinach przebywania w wilgotnym i zimnym środowisku, jeśli dziecko przebywa w jednej pozycji dłuższy czas mogą ulec odmrożeniu. Zwłaszcza jeśli buty są za ciasne, ponieważ np. włożone w nie są 2 lub więcej par skarpet. 

Objawy odmrożeń 

Odmrożenia poznać można po tym, że miejsce na ciele zmienia kolor na bardzo jasny, wręcz biały, potem fioletowy, z czasem powstaje obrzęk, a skóra robi się sina. 
Zaczyna się od… 
Uczucia „szczypania”, dziecko może odczuwać pieczenie części ciała, która ulega odmrożeniu. Ciało w tym miejscu staje się nieczułe na dotyk, skóra drętwieje. 
Jeśli takie objawy zauważysz u swojego dziecka, zadzwoń po karetkę.

Zapobieganie odmrożeniom 

1.    Ubieraj dziecko w ciepłą, suchą odzież z materiałów, które pozwolą na odparowanie potu. 
2.    Pod kurtką lepiej aby dziecko miało kilka warstw luźniejszych ubrań, niż jeden obcisły sweterek z sztucznego materiału. 
3.    Zaopatrz malucha w ciepłe skarpetki oraz rękawiczki. 
4.    Czapka zapobiega utracie ciepła, dlatego tak ważne jest, by dziecko nie zdejmowało jej w czasie zabawy. 
5.    Nos i inne nieosłonięte części ciała posmaruj kremem przeznaczonym do przebywania w niższych temperaturach, najczęściej mają one tłustą konsystencję. 
6.    Dbaj o aktywność swojej pociechy – prawidłowe krążenie krwi to m.in. efekt odpowiedniej ilości ruchu. Codzienne spacery na świeżym powietrzu wpłyną też pozytywnie na zwiększenie odporności dziecka. 
7.    Jednocześnie reaguj zawsze, gdy dziecko mówi Ci o tym, że zimno mu w ręce lub stopy, albo że doczuwa tam ból. 
8.    Zakładając dziecku szalik nie zasłaniaj mu ust, aby para wodna nie skraplała się, zamarzając. 

Rodzaje odmrożeń u dzieci

Przy zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela wysokość i wypłata świadczenia będą uzależnione od stopnia odmrożenia. Jest on oceniany przez lekarza. Wyróżniamy:
I Stopień – skóra blada, potem staje się zaczerwieniona, zdarza się także lekkie zasinienie. Dziecko może odczuwać drętwienie i pieczenie, na skórze pojawi się obrzęk. Chwilowo zaburzone zostaje krążenie krwi i następuje ostry stan zapalny. 
II Stopień – tworzą się pęcherze z płynem surowiczym, obrzęk i zaczerwienienia są większe niż w stopniu I. Mogą pozostawić blizny, przebarwienia skóry i ślady obrzęków. 
III Stopień – martwica skóry, a nawet tkanek. Powstają ubytki gojące się poprzez ziarninowanie.
IV Stopień – odmrożenie w danym miejscu obejmuje całą część ciała, łącznie z kośćmi. Z tego powodu bardzo często po odmrożeniu IV stopnia dochodzi do amputacji całego narządu. 

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy ?

1.    Wejdź z dzieckiem do ciepłego pomieszczenia
2.    Zanieś dziecko w bezpieczne miejsce. Odmrożone miejsce powinno być uniesione i okryte, dlatego to ważny punkt w przypadku stóp. 
3.    Ogrzewaj ciepłą lub letnią wodą, stopniowo zwiększaj temperaturę. 
4.    Ogrzewaj ciepłymi kocami/ręcznikami. Bez pocierania skóry !
5.    Zadbaj o nawodnienie dziecka ciepłym płynem. Unikaj gorących herbat itp. 
6.    Jałowy opatrunek na odmrożone miejsce pozwoli na przetransportowanie dziecka do szpitala. 
7.    Oparzenia od II stopnia wymagają podania surowicy przeciwtężcowej.
8.    Sprawdź, czy ubranie dziecka nie utrudnia krążenia krwi, jeśli tak, zdejmij je. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka ?

Najpierw…
Sprawdź w jakim zakresie Twoje dziecko jest chronione przed odmrożeniami w polisie, którą zawarliście. W szkolnapolisa.pl odmrożenia są jasno zdefiniowane, określona jest wysokość świadczenia dla każdego z ryzyk. Jeśli w wyniku odmrożeń dziecko trafi do szpitala polisa zapewnia świadczenie za każdy dzień pobytu. Jeśli potrzebna będzie rehabilitacja, czy leki , również ubezpieczyciel zwróci Ci koszty, podobnie jak w sytuacji wizyt u specjalistów. Jeśli niemożliwe stanie się uczestnictwo dziecka w lekcjach w pakiecie Assistance ma korepetycje oraz opiekę pielęgniarską.   Sprawdź 

A potem…
Pozwalając dziecku na zabawę na dworze, jasno określ, jaki czas ma na zabawę. Poproś, by dziecko przyszło do Ciebie co jakiś czas opowiedzieć Ci o zabawie, wykorzystaj ten czas, by sprawdzić, czy ubranie jest suche, a skóra pociechy nie sinieje. W trakcie tych wizyt podaj dziecku ciepłą herbatkę lub kakao. Chociaż kilka łyków sprawi, że będzie mu cieplej. Kontroluj czas. 

Jeśli dziecko przebywa z daleka od Ciebie, np. na koloniach, porozmawiaj z nim przed wyjazdem o konsekwencjach zabawy w wilgotnym ubraniu na mrozie. Poproś też opiekunów, by określili ramy czasowe przebywania na zewnątrz i weryfikowali w jakim stanie znajduje się odzież i jak czują się dzieci. 

Przede wszystkim… 
Ciesz się urokami zimy razem z dzieckiem. Wpajając dzieciom kilka podstawowych zasad oraz dbając o ich ochronę ubezpieczeniową zapewniasz im poczucie bezpieczeństwa, a sobie pewność, że masz zagwarantowaną pomoc, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub odmrożenia. 

 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia