autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Miejscem, gdzie najczęściej dochodzi do oparzeń wśród dzieci, których rodzice zgłaszają szkody, jest dom. Co jako rodzic możesz zrobić, by udzielić pierwszej pomocy dziecku? Kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by zapobiec poparzeniu? Przeczytaj i dowiedz się, jak reagować i zabezpieczyć swoje dziecko przed poparzeniami.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci całą dobę, chcemy by były bezpieczne i nic im nie zagrażało. Czasem wystarczy jednak kilka sekund, by doszło do wypadku. Mimo stałej opieki i uwagi ze strony opiekuna może dojść do poparzenia malucha. Dziś opowiemy o ochronie dziecka i ubezpieczeniu, które zapewnia pomoc finansową w razie poparzenia.

Oparzenie ubezpieczyciel definiuje jako uszkodzenie skóry, powstałe w wyniku działania ciepła, żrących substancji chemicznych (stałych, płynnych, gazowych) prądu elektrycznego, promieni słonecznych – UV, promieniowania (RTG, UV i innych czynników promieniotwórczych), wysokiej temperatury.

Przyczyny oparzeń u dzieci

Dzieci podczas zabawy dotykają wszystkiego, co znajduje się w zasięgu ich wzroku, nawet jeśli czuwa nad nim oboje rodziców wystarczy chwila, by maluch złapał za gorący przedmiot, czy płyn, którym może się oparzyć. Maluchy mają znacznie delikatniejszą skórę, niż dorosły człowiek, dlatego konsekwencje poparzenia są bardziej dotkliwe i dłużej odczuwalne, a samo oparzenie głębsze. Ta sama substancja, która u rodzica spowoduje tylko zaczerwienie skóry doprowadzi do trwałego uszkodzenia ciała noworodka. Im młodsze dziecko, tym dotkliwsze obrażenia.

Poparzenia w warunkach domowych zdarzają się przez dotknięcie do nagrzanego piekarnika, ognia, gorącego żelazka, czy żrących płynów. Zagrożeń takich jest mnóstwo, a zdarzyć się mogą przez chwilową tylko nieuwagę opiekuna.

Pamiętaj!

 1. Zawsze chowaj gorące sprzęty, zabezpiecz dostęp do nich.
 2. Zamontuj specjalne zabezpieczenia, np. na płytę kuchenną, kable, czy zaślepki w gniazdkach.
 3. Dzieci chcą wszystko chwytać w rączki, nie zawsze kontrolując co się stanie, aby uchronić je przed konsekwencjami oblania zrezygnuj z używania obrusów i serwetek.
 4. Nie stawiaj gorących napojów w zasięgu rąk dziecka.
 5. Nawet wygaszone ognisko, czy grill może zawierać żar niebezpieczny dla Twojej pociechy.
 6. Zwracaj uwagę gdzie stawiasz środki chemiczne, nie przelewaj ich do butelek i pojemników, które dziecku mogą kojarzyć się z jedzeniem lub napojem.

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

 • Gdy dojdzie do lekkiego poparzenia, ograniczającego się tylko do zaczerwienienia lub małych pęcherzy wystarczy zimny okład w domu przez 20 min. i maść przeciwoparzeniowa (u dzieci pow.2 r.ż.). Po schłodzeniu oparzonego miejsca zdejmij delikatnie ubranie z dziecka, jeśli „wżarło” się w skórę nie odrywaj go! Przykryj schłodzone miejsce czystym opatrunkiem. Jeśli dziecko będzie odczuwało ból – podaj środek przeciwbólowy.
 • Gdy oparzenia zajmują ponad 5% powierzchni ciała – należy wezwać pogotowie.

Domowe sposoby na oparzenia lekkie

 Okłady z pokrojonego ogórka lub bawełnianego gazika z białym twarogiem. Stosuje się także okłady pod opatrunek z olejku z dziurawca.

Istnieją też powszechnie stosowane metody, które z medycznego punktu widzenia nie działają, a wręcz mogą pogłębić problem, np. posypanie oparzonych miejsc mąką, smarowanie masłem lub pastą do zębów.

Oparzenie dziecka prądem elektrycznym

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie dotykać dziecka, w momencie, w którym doznało oparzenia prądem elektrycznym. Wyłącz dopływ prądu, zadzwoń po pogotowie i kontroluj czynności życiowe dziecka. Jeśli puls będzie niewyczuwalny – zacznij resuscytację. Gdy poparzone dziecko oddycha ułóż je w pozycji bocznej ustalonej i czekaj na przyjazd karetki.

Chemiczne poparzenia skóry dziecka

Szybko usuń środek chemiczny z powierzchni skóry. Jeśli jest to substancja sypka – zetrzyj ją i obficie spłucz skórę dziecka. Również gdy do poparzenia doszło z użyciem płynu opłucz dużą ilością wody poparzone miejsce. Niestety często zdarzają się przypadki połknięcia substancji chemicznej przez dziecko, np. w postaci kapsułek do prania. Ratunkiem może okazać się wypicie wody ew. mleka. Złą metodą w takiej sytuacji jest prowokowanie wymiotów.

Rodzaje oparzeń u dzieci

I stopnia – naskórek suchy, zaczerwieniony, dziecko odczuwa ból. Po kilku dniach obrzęk znika.

II stopnia a – powierzchowne uszkodzenie skóry właściwej, pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Bolący obrzęk, gojenie trwa ok. 2 tygodni, czasem pozostaje niewielka blizna.

II stopnia b – głębsze uszkodzenie naskórka, który goić będzie się dłużej. Widoczny jest obrzęk, w wyniku uszkodzenia zakończeń nerwowych poszkodowany może nie odczuwać bólu, nie wystąpią też pęcherze. Gojenie trwa ok. miesiąca.

III stopnia – dochodzi do martwicy nerwów i naczyń uszkodzonego miejsca. Skóra twardnieje, ma kolor ciemnobrunatny, bez pęcherzy. Poszkodowany nie odczuwa bólu. Często niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

IV stopnia – uszkodzenie pełnej grubości skóry – mięśni, ścięgien, stawów, kości, a w skrajnych przypadkach zwęglenie tkanek. Wymagane są rekonstrukcja plastyczna oraz hiperbaria tlenowa, może dojść nawet do konieczności amputacji kończyny.

Od stopnia oparzenia zależy też wysokość świadczenia w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Jak ocenić rozległość obrażeń ?

 • Metoda „piątki” – stosowana u niemowląt. Po 20% stanowią powierzchnia główki, przodu i tyłu tułowia. Kończyny górne i dolne to po 10% powierzchni ciała.
 • Karta Lubda – Browdera – tabela do oceny rozległości obrażeń u osób w wieku poniżej 15 lat. Zawiera informacje o wieku dziecka, lokalizacji poparzenia, dzięki temu precyzyjniej ocenia się procent poparzenia.
 • Metoda „dziewiątek” – do zastosowania w przypadku oparzeń II i III u osób mających więcej, niż 15 lat. Głowa i kończyny górne to po 9% powierzchni ciała. Kończyny dolne oraz przód i tył tułowia to po 18%, krocze 1%.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka ?

Każdy rodzic chce zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku. Czasem wystarczy chwila nieuwagi dorosłego, aby doszło do poparzenia nieletniego. Gdy zdarzy się tragedia ogromnym wsparciem jest polisa ubezpieczeniowa, która gwarantuje pomoc finansową, ale także wsparcie w powrocie dziecka do zdrowia. Poszkodowane dziecko otrzyma środki finansowe nie tylko za samo oparzenie, ale także za każdy dzień pobytu w szpitalu. Co więcej, korzystając z Assistance zapewnia domowe wizyty lekarza i pielęgniarki, a nawet korepetycje, których dziecko może potrzebować w trakcie absencji w szkole. Jeśli niezbędna będzie rehabilitacja lub środki na zakup leków – sfinansujesz je z polisy. Biorąc pod uwagę dużą częstotliwość wypadków kończących się poparzeniem pamiętaj, że nasza polisa działa 24h/dobę, nie tylko w szkole. Bez względu na to, czy dziecko poparzy się w trakcie lekcji, na wycieczce, czy spędzając czas z rodzicami w domu – otrzymasz wypłatę świadczenia. Sprawdź zakres.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia