Po co budować mikroflorę bakteryjną? Gdzie w naszym organizmie znajdują się bakterię? Na co wpływa nieprawidłowa flora bakteryjna jelit?
Bakterie towarzyszą nam przez całe nasze życie. Z pierwszymi mamy już kontakt w łonie matki, a potem już jest ich coraz więcej. Zasiedlają między innymi naszą skórę, jamę ustną czy przewód pokarmowy. Dorosłemu człowiekowi towarzyszy ok. 2 kg drobnoustrojów- są po prostu wszędzie. W zależności od umiejscowienia mikroflora bakteryjna składa się z różnych organizmów, inne są charakterystyczne dla skóry, a inne dla przewodu pokarmowego. Czasem wystarczy mała zmiana nawyków lub przeniesienia z innego miejsca i dochodzi do zmiany proporcji bakterii bytujących w danym miejscu. W takie sytuacji może dojść do nieprzyjemnych dolegliwości, zatruć lub chorób. W przypadku przewodu pokarmowego (np. zakażenie Helicobacter pylori zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej) lub skóry, jeśli np. gronkowiec złocisty namnoży się za bardzo, wystąpią zmiany skórne.
Co to oznacza ?
Skóra jest naturalną barierą osłaniającą nasze ciało przed wnikaniem szkodliwych czynników, również mikroorganizmów z zewnątrz. Natomiast mikroflora bakteryjna jelit stanowi źródło pożywienia dla nabłonka jelit. W przypadku wzmożonej przepuszczalności przez nabłonek rośnie ryzyko nietolerancji, alergii oraz zatruć drogą pokarmową, gdyż do krwioobiegu dostaje się więcej mikroorganizmów oraz substancji, jakie powinny zostać wydalone z organizmu.
Jak dbać ?
Budowanie prawidłowej mikroflory w dużej mierze opiera się na prawidłowych nawykach. W przypadku skóry to przede wszystkim odpowiednia higiena oraz pielęgnacja. Jeśli chodzi o przewód pokarmowy to również odpowiednia higiena, zachowania żywieniowe czy styl życia. W pierwszych miesiącach naszego życia mikroflora budowana jest w dużej mierze przed naszych rodziców. Jej skład będzie zależał od mikroflory bakteryjnej matki, rodzaju porodu, a potem pokarmu jakim byliśmy żywieni (pokarm matki czy mleko zastępcze), odpowiedni okres rozszerzenia diety.
Dbanie o prawidłową florę bakteryjną jelit zaczyna się już podczas dokonywania wyborów przy wykonywaniu zakupów. Produkty z jakich składają się nasze posiłki mocno oddziaływują na baterie zasiedlające przewód pokarmowy, jak i na jego pracę. Dieta bogata w błonnik pokarmowy, czyli świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona będzie korzystnie wpływała na perystaltykę jelit, co wiąże się z niższym prawdopodobieństwem zaparć, przepuklin, hemoroidów) oraz zmniejszała ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Należy tu wspomnieć o cukrzycy, miażdżycy, przewlekłych zapaleniach jelit, otyłości, kamicy woreczka żółciowego, a także niektórych nowotworach. Dolegliwości związane z przewodem pokarmowym oprócz samych nieprzyjemnych doznań jak ból, problemy z wypróżnieniem. Wpływają także negatywnie na wygląd (wzdęcia), samopoczucie, a u dzieci mogą powodować niechęć do niektórych produktów, a w rezultacie odmawianie ich.
Niestrawione w przewodzie pokarmowy frakcje błonnika pokarmowego, co prawda nie dostarczają organizmowi substancji odżywczych lecz wykazują właściwości absorbujące usuwając szkodliwe i kancerogenne związki wraz z kałem z organizmu. Stanowią również pożywkę dla bakterii bytujących w jelicie grubym, które odżywiają nabłonek kosmków jelitowych. Oprócz prawidłowej diety należy pamiętać o higienie podczas przechowywania, przygotowywania oraz spożywania posiłków – sięgać po świeże produkty, im mniej przetworzone tym lepiej. Posiłki należy spożywać niespiesznie, a kęsy odpowiednio przerzuć, aby pokarm był rozdrobniony oraz wymieszany ze śliną, w której znajdują się enzymy rozpoczynające procesy trawienne. Należy również zwrócić uwagę na przyjmowane antybiotyki, aby odpowiednio dobrać suplementacji probiotykami.
Warto wiedzieć
W niektórych krajach wykorzystuje się przeszczep mikroflory bakteryjnej jako metodę leczenia zwłaszcza przewlekłych problemów z przewodem pokarmowym.
Ważne
W przypadku wystąpienia niektórych chorób zwłaszcza układu pokarmowego ilość błonnika pokarmowego należy zmodyfikować dobierając odpowiednio do jednostki chorobowej oraz zaostrzenia choroby.