autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Edukacja to ogromnie ważne pojęcie odnoszące się do wielu kwestii. Zazwyczaj kojarzy nam się z nauką w szkole. Ale jest to również profilaktyka, zapobieganie. A czymże byłaby troska o środowisko bez edukacji o ekologii i to już od najmłodszych lat?

Wszyscy doskonale wiemy jakie wyniszczające skutki dla Matki Ziemi mogą mieć niektóre działania nierzadko kontynuowane przez ludzi – wszechobecny plastik, chemikalia, zanieczyszczenia powietrza i tym podobne. Chcielibyśmy wspólnie żyć na pięknej, czystej planecie, lecz nie wiemy do końca w jaki sposób tego dokonać. A gdyby tak te małe kroczki, które każdy z nas stara się podejmować, przelać na młodsze pokolenia i zasiać w nich ziarenko chęci troszczenia się o środowisko?

Niepowstrzymanie narastającego wyniszczenia Ziemi może mieć katastrofalne skutki dla naszego świata. Co więc, wspólnie z dzieckiem możemy zrobić, aby przyczynić się do lepszego oddziaływania na nasze środowisko oraz poszerzyć jego świadomość w temacie dbania o planetę?

Oto kilka wskazówek:
1. Idźcie razem na spacer, podczas którego zbierzecie śmieci porozrzucane po Waszej okolicy. Łącząc sport i przyjemne spędzanie czasu możecie zadbać o czystość naszej Ziemi.
2. Zróbcie wspólne porządki w Waszych szafach – to dobry sposób na pozbycie się nienoszonych ubrań i oddanie ich potrzebującym, a także na zrobienie porządku w domu.
3. Wykonajcie samodzielnie kosze do segregacji śmieci (np. ze zużytych pudełek) i wdrożcie je w życie.
4. Świętujcie jeden dzień w miesiącu ograniczając konkretną rzecz – możecie np. stworzyć dzień bez plastiku lub dzień bez samochodu, czy dbania o pobliski las.
5. Jeśli jesteś rodzicem młodszego dziecka, możesz stworzyć z nim ekozabawki, np. stroje superbohaterów zrobione z papieru, biżuteria z roślin lub lalki ze starych materiałów.
6. Miłośnicy roślin mogą razem ze swoją pociechą uprawiać domowy ogródek na tarasie lub balkonie – sadźcie razem drzewa, przygotowujcie ziemię do uprawy, zbierajcie plony.
7. A może dobrym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu z dzieckiem będzie obejrzenie filmu przyrodniczego? Po skończonym seansie warto zapytać pociechę o jej spostrzeżenia, wymienić się uwagami i dojść do pewnych wniosków.

Pamiętaj, aby swoim zachowaniem dać przykład młodemu człowiekowi. Nie myj zębów przy włączonej wodzie lecącej z kranu, wyłączaj światło wychodząc z pokoju, nie wyrzucaj gumy do żucia na trawnik... Razem zadbajmy o nasze środowisko! :)

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia