autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Pogoda jest już coraz bardziej jesienna, a jak jesień to grzyby i spacery w lesie. Jest to okazja na wspólny czas z rodziną na łonie natury. Dzieci poznają przyrodę, oddychają świeżym powietrzem, mogą przemieszczać się bez ograniczeń pod okiem rodziców, jednak jest zagrożenie, które może umknąć naszej uwadze. Są to... kleszcze.

Objawy

Te małe stworzonka wczepiają się w skórę i żywią krwią. Samo ukłucie jest niewyczuwalne, natomiast objawy możemy łatwo pomylić z grypą. Dziecku drętwieją kończyny, język, bolą stawy, jest ospałe i może mieć wysypkę. Często też występuje tzw. rumień wędrujący, podobny do zaczerwienienia po ukąszeniu innych owadów. Ważny jest czas, im szybciej usuniemy kleszcza z ciała dziecka, tym mniejsza szansa na zakażenie.

W kolejnych fazach choroby objawów jest coraz więcej i są one coraz poważniejsze. Może dojść m.in. do światłowstrętu, problemów z ostrością wzroku, czy zapalenia stawów. Objawy u niektórych osób zaczynają się z opóźnieniem, czasem po kilku miesiącach, czy nawet latach.

Leczenie

Skuteczne leczenie w walce z objawami boreliozy opiera się na antybiotykoterapii. Jej koszty pokrywa u nas ubezpieczyciel. Gdy pacjent ma podejrzenie tej choroby może zostać skierowany na testy serologiczne. Badania diagnostyczne, których celem jest potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia są w zakresie ubezpieczenia na SzkolnaPolisa.PL. Istnieje kilka rodzajów boreliozy, od nich zależą też objawy, które będą występować. Borelioza jest jednak chorobą całkowicie uleczalną, jeśli jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana.

Ochrona

Podczas spacerów po parkach i lasach warto zadbać o zabezpieczenie dziecięcych: pach, pachwin, pośladków, wewnętrznej strony ud i ramion oraz skóry głowy. To miejsca na ciele, w które najłatwiej jest się wkłuć kleszczowi. Ważne jest, by przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Ubrania wybieraj takie, które zasłonią jak największą powierzchnie ciała, wskazane są też gumowce, czy buty osłaniające uda,
  • Zaopatrz rodzinę w środki odstraszające kleszcze, na rynku dostępne są różne pianki i żele, którymi warto się posmarować przed leśnym spacerem,
  • W razie ukąszenia, reaguj natychmiast – zgłoś się do lekarza, nie próbuj wyciągać kleszcza samodzielnie – wizytę u lekarza w celu usunięcia kleszcza masz w zakresie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie

Jeśli w wyniku boreliozy Twoje dziecko zmuszone będzie do pobytu w szpitalu, SzkolnaPolisa.PL nie tylko wypłaci świadczenie po zdiagnozowaniu boreliozy, ale także udzieli niezbędnej pomocy. Przypadki boreliozy u dzieci są bardzo częste. By uniknąć tej choroby wystarczy przestrzegać opisanych zasad, jeśli jednak jest już za późno i Twoje dziecko znalazło się w szpitalu z powodu ukąszenia przez kleszcza SzkolnaPolisa zapewni Ci niezbędną pomoc.

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia