Czy logopeda to tylko "specjalista od głoski r"?


autor:
,
polub nas na Facebook:
udostępnij:

Przewrotnie brzmiący tytuł artykułu w formie pytania ma zachęcić do zapoznania się z odpowiedziami na pytania dotyczące obszarów pracy logopedy i przybliżyć problemy z jakimi rodzice mogą zgłosić się z dziećmi właśnie do tego specjalisty. Ma również rozpocząć cykl artykułów dotyczących problematyki logopedycznej.

Czy Twoje dziecko potrzebuje logopedy? Odkryj wskazówki dla rodziców

Logopedia jest bardzo szeroką, łączącą w sobie wiele dziedzin nauki dyscypliną. Analiza problemu z jakim zgłasza się zatroskany rodzic z dzieckiem wymaga bowiem holistycznego podejścia. Terapia oparta na niwelowaniu skutku bez wglądu w przyczynę byłaby błędem. Konieczna jest również umiejętność odróżnienia przez specjalistę normy od patologii, np. nie możemy wymagać od trzylatka aby wymawiał głoskę r, podczas gdy pojawia się ona znacznie później, bo dopiero w wieku około 5 lat.

Wróćmy do pytania zawartego w tytule – czy logopeda zajmuje się tylko wywoływaniem głosek, które nieprawidłowo brzmią? Z jakimi problemami możemy zgłosić się do tego specjalisty?   Otóż logopeda zajmuje się ogólnie mówiąc komunikacją językową – profilaktyką zaburzeń mowy, zaburzeniami mowy, mową i porozumiewaniem. Co mamy przez to rozumieć? Przybliżę pokrótce w tzw. pigułce. 

 

Logopeda dla dziecka: kiedy zgłosić się o pomoc?

Rodzic powinien zgłosić się do logopedy gdy min:

  • jego dziecko nie komunikuje się z dorosłymi (dotyczy to wszystkich etapów rozwoju dziecka),
  • zaobserwuje u dziecka zaburzenia mowy lub języka polegające na nieprawidłowym wypowiadaniu poszczególnych głosek,
  • dziecko nie potrafi zbudować wypowiedzi lub jest ona zniekształcona,
  • dziecko nie rozumie mowy lub mową nie potrafi wyrazić własnych myśli, nie dobiera właściwych słów, nie różnicuje dźwięków mowy, ma bardzo mały zasób słów, stosuje nieprawidłowe formy gramatyczne,
  • zauważa u dziecka problemy z czytaniem.

Logopedzi zajmują się pacjentami w każdym wieku tzn. już od urodzenia, np. diagnozując problemy ze ssaniem

Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i we własnym tempie lecz w wieku około 6 lat powinien zakończyć się proces rozwoju jego mowy pod względem zarówno artykulacyjnym, komunikacyjnym jak i językowym.

Rodzicu, jeśli rozwój mowy Twojego dziecka budzi Twoje wątpliwości, nie czekaj, zgłoś się do logopedy!

 

 

© 2019 - 2024 Mentor Ubezpieczenia